Відпустка та податкові канікули ФОП

UA RU
Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
Автор
експерт з обліку та оподаткування, кандидат економічних наук, Чернігів
У фізособи-підприємця є можливість призупинити на місяць свій бізнес та отримати податкові канікули — піти у відпустку. Як її оформити, які нюанси перебування у такій відпустці, зразок заяви на відпустку ФОП — у консультації

Що дає відпустка для ФОП груп 1 та 2

Скориставшись своїм право на відпустку (п. 295.5 Податкового кодексу України, ПК), підприємець отримає можливість за один місяць не сплачувати єдиний податок, за яким економія у 2025 році складає для:

ФОП: реєстрація, облік, сплата податків і трудові відносини

Чи треба платити ЄСВ під час відпустки ФОП?

Так, треба. Необхідність сплачувати ЄСВ залишається. У 2025 році — це мінімум 1760,00 грн/місяць (=8000 грн ×0,22).

Увага: на 2025 рік звільнення від сплати ЄСВ для ФОП призупинене Законом про Держбюджет 2025, а тому ЄСВ сплачується. Нагадуємо, що до цього всі підприємці (спрощенці і загальносистемники) мали право не нараховувати, не обчислювати і не сплачувати ЄСВ за себе з 01.03.2022. Таке звільнення мало діяти впродовж усього часу до припинення/скасування воєнного стану в Україні, а також впродовж 12 місяців після припинення/скасування воєнного стану (п. 919 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464).

Чи може бути відпустка у ФОП групи 3 та 4?

Ні, не може. Та й не потрібна. Такі ФОП відпустки мати не можуть, оскільки:

  • по-перше, пункт 295.5 ПК має чітку вказівку — тільки групи 1 та 2;
  • по-друге, єдинники групи 3 та загальники ніяких переваг від відпустки й так не отримають. Якщо вони повністю зупинять бізнес, то у них за місяць будуть нульові доходи. Отже, й нульові податки, які сплачуються з доходу, а не фіксовані, як у групах 1 та 2. ЄСВ при цьому також на мінімальному рівні платити треба — що з відпусткою, що без неї.

Відпустка — це умовна назва податкових канікул

У п. 295.5 ПК, дійсно, вживається термін «відпустка». Податківці також уживають цей термін, наприклад, у роз’ясненні ДПС 107.01.03 ЗІР. Однак поняття «відпустка» для ФОП усе ж таки умовне. Справа в тому, що ФОП — це не найманий працівник, а тому й ніякої відпустки у нього, в принципі, бути не може. «Відпустка» — це термін трудового законодавства. Те звільнення від єдиного податку за пунктом 295.5 ПК правильніше було б назвати «податковими канікулами» або «податковою відпусткою».

Відпустка ФОП 2025: умови надання

Для того, щоб скористатися відпусткою, у підприємця мають дотримуватися одночасно три умови:

  • він подав заяву про надання відпустки до свого органу ДПС за місцем обліку;
  • заява подана ДО настання відпустки, а не під час неї (лист ДФС від 28.08.2019 № 4017/6/99-99-13-02-03-15/ІПК). Це треба, щоб не порушувати терміни авансових платежів з єдиного податку. Заяву можна подати і останній день місяця перед відпусткою;
  • ФОП не використовує працю найманих працівників впродовж місяця відпустки.

Наймані працівники та податкові канікули ФОП

Зрозуміло, що для групи 1 умова щодо найманих працівників зайва, адже ФОП на цій групі і так їх бути не може. А от щодо підприємців групи 2, то для її дотримання підходять такі ситуації:

  • у ФОП взагалі немає осіб найнятих за трудовим договором;
  • у ФОП були такі особи, але уже всі звільнені. Наприклад, ФОП іде у відпустку у лютому, а у січні всіх звільнив;
  • у ФОП залишилися тільки декретниці (у відпустці у звʼязку з вагітністю та пологами, у відпустці для догляду за дитиною до 3-х років) або мобілізовані особи. Вони не рахуються у загальній чисельності працівників, тому можуть бути у підприємця (пп. 291.4.1 ПК).

Чи рахуються працівники у відпустці за власний рахунок

Так, рахуються. І права на відпустку ФОП групи 2 тоді немає. Така ситуація цілком можлива під час воєнного стану, карантину тощо — працівники є, але всі впродовж місяця знаходяться у відпустці за власний рахунок. Вимога з пункту 295.5 ПК, що ФОП «не використовує працю найманих осіб» значить:

  • або взагалі немає таких осіб у трудових відносинах (див. зокрема вимоги для груп 1 та 2 у п. 294.4 ПК);
  • або вони не рахуються. Однак серед наявних винятків (пп. 291.4.1 ПК) відпустка без збереження не значиться.

Значить, працівники у відпустці за власний рахунок продовжують рахуватися для ФОП, як для відпустки за пунктом 295.5 ПК, так і у дотримання лімітів за групою 2.

Увага: відправити всіх у відпустку без збереження зарплати і самому піти у відпустку ФОП не може.

Податкові канікули ФОП: особливості

Тепер щодо особливостей надання відпустки ФОП, які слід врахувати, перед тим як щось планувати та писати заяву:

  • відпустка надається лише на цілий місяць. Це значить, що меншої тривалості вона бути не може (роз’яснення ДПС). Або місяць, або нічого;
  • відпустку не можна ділити на частини. Не можна взяти відпустку за схемою 15+15 чи 10+20 тощо;
  • відпустка дається лише один раз на рік і не накопичується. Рік пройшов, відпустка не використана, — значить, вона «згоріла»;
  • відкликати заяву після початку відпустки не можна;
  • відпустка береться з 1-го по останнє число місяця.

Щодо останнього — періоду відпустки — пояснимо детальніше.

Чи можлива перехідна відпустка у ФОП

Ні, неможлива. Звільнення все одно буде лише один повний календарний місяць. Перехідна відпустка взагалі — це відпустка, у якої початок в одному місяці, а закінчення — в іншому. Однак у пункті 295.5 ПК мова йде про календарний місяць. Податківці, наприклад у роз’ясненні ДПС 107.01.03 ЗІР про відпустку під час хвороби, теж говорять про обрання як податкової відпустки саме календарного місяця, у якому хвороба почалася, тобто був відкритий лікарняний.

Також є лист ГУ Міндоходів у м. Києві від 23.04.2014 № 832/0/26-15-17-03-14, за яким для перехідних відпусток міститься правило визначення «нульового» місяця (місяця несплати єдиного податку):

  • якщо відпустка починається до 20-го числа — обирається місяць початку відпустки;
  • якщо відпустка починається з 20-го числа — місяць кінця відпустки.

Виходить, що піти у відпустку, наприклад у кінці січня й вийти з неї у лютому ФОП може, але при цьому місяць звільнення від єдиного податку буде все одно лише один, наприклад лютий або січень. І ФОП має обрати, який саме та вказати його у заяві до ДПС. Однак тут все одно є одна проблема — формально весь такий «нульовий» місяць, що був указаний у заяві, ФОП не повинен мати доходу. Якщо ФОП півмісяця відпочиває, а потім отримує дохід, то він втрачає право на ці «податкові канікули». Виходить, що й сенсу згадувати у заяві про якісь інші строки відпустки, крім повного календарного місяця, з 1-го по останнє число, немає. Відпочивати треба місяць або ж принаймні уникати отримання доходу впродовж усього місяця.

Отже, краще все ж таки брати відпустки на цілий календарний місяць, наприклад, на весь червень 2025 року. Такий підхід не викликатиме ніяких питань у ДПС ні до, ні після відпустки.

Заява на відпустку ФОП: зразок 2025

Заява складається у довільній формі. У заяві слід вказати:

  • календарний місяць, за який ФОП бажає відпустку, тобто не сплачувати єдиний податок;
  • підставу надання — пункт 295.5 ПК;
  • прохання звільнити від сплати єдиного податку за вказаний місяць.

Якщо за відпускний місяць єдиний податок уже був сплачений авансом, то можна рекомендувати одразу у цій же заяві на відпустку й написати прохання про зарахування його суми в рахунок сплати єдиного податку місяця наступного за місяцем відпустки (п. 295.6 ПК).

Заяву на відпустку ФОП можуть подати:

  • самостійно у паперовій формі у органі ДПС за місцем реєстрації;
  • в електронній формі через Електронний кабінет (розділ «Листування з ДПС»). Звичайно, що для цього треба мати електронний підпис. Також слід дочекатися отримання електронної квитанції — підтвердження того, що заява була прийнята.

Останній варіант в карантинний період, мабуть, ідеальний. Також він ще й зручний тим, що можна перевірити податківців, аби вони не нарахували єдиний податок за місяць відпустки.

Зразок такої заяви:

Заява на відпустку ФОП: зразок 2025

СКАЧАТИ ЗРАЗОК ⏩

Чи можна відкликати заяву на відпустку ФОП?

Ні, відкликати не можна. Виняток — хвороба підприємця понад 30 днів на період відпустки (роз’яснення ДПС 107.01.03 ЗІР). Однак заяву про відкликання треба подати ДО відпустки. Ситуація не зовсім зрозуміла — як підприємець може знати, скільки він буде хворіти? Однак, якщо до виходу у відпустку є уже відкритий лікарняний і очікується, що хвороба надовго, то можна:

  • написати заяву про відкликання та докласти до неї копію лікарняного;
  • якщо лікарняний буде понад 30 днів, — написати іншу заяву на звільнення від єдиного податку на період хвороби. Така можливість теж є у пункті 295.5 ПК.

Якщо ж хвороба сталася уже під час відпустки, то відкликати заяву податківці скоріше за все не дадуть. Однак, краще всього в цій усій ситуації звернутися за консультацією до місцевого органу ДПС. Ситуація не врегульована і прямої заборони відкликати заяву немає, тому все буде залежати від рішення «на місцях».

Що заборонено ФОП під час відпустки

Під час своїх податкових канікул підприємцю не можна:

  • отримувати будь-який дохід. Не можна отримувати будь-які гроші на банківський рахунок або готівкою, або в іншій формі. Навіть якщо це оплата товару, який було відвантажено ще до відпустки. Навіть якщо це попередня оплата за товар, який буде відвантажений уже після відпустки. Це ж саме стосується і робіт/послуг. Однак, доходом не вважається отримання пасивних доходів у вигляді дивідендів, процентів за банківськими депозитами, від продажу рухомого і нерухомого майна — їх мати можна;
  • укладати договори, підписувати акти прийому-передачі послуг, виконаних робіт тощо. Тобто здійснювати будь-яку діяльність, яка прямим чи непрямим чином свідчить про підприємницьку діяльність під час відпустки. Якщо щось подібне все ж таки укладаєте, то звертайте увагу на дату — вона повинна бути поза місяцем відпустки.

З приводу таких заборон є роз’яснення податківців:

  • лист ДФС від 31.07.2019 № 3578/6/99-99-13-02-03-15/ІПК;
  • лист ДФС від 28.08.2019 № 4017/6/99-99-13-02-03-15/ІПК.

Виходить, що Книга обліку доходів у ФОП у період відпустки має бути за відповідний місяць порожньою. Також можна поставити прочерки й написати «Відпустка».

Увага: перед відпусткою попередьте всіх можливих платників, щоб вони не перерахували кошти на ваш підприємницький рахунок у банку — місяць має бути повністю «нульовим».

Враховуючи всі ці нюанси, бажано завчасно попередити всіх своїх партнерів, щоб вони не перерахували ніяких коштів на рахунок впродовж місяця. Якщо ж станеться випадковий платіж, то доведеться за місяць відпустки сплатити єдиний податок та показати цей дохід у Книзі обліку. Інакше — буде штраф 25% від суми несплаченого єдиного податку. Не допоможе навіть повернення коштів назад — була операція, а отже, й була підприємницька діяльність.



зміст


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді