Безготівкові розрахунки в КНП: правила та рекомендації
КМУ зобов’язав КНП здійснювати розрахунки з юридичними й фізичними особами за надання послуг із медичного обслуговування тільки в безготівковій формі (п. 4 Постанови № 781). Норма Постанови № 781 щодо безготівки набирає чинності з 01.01.2025. Але додаток 3 Типового договору — Перелік зобов’язань надавача медичних послуг — вже з 09.07.2024 доповнили відповідним пунктом:
1. Надавач протягом строку дії договору відповідно до законодавства зобов’язаний:
11) забезпечувати прозорість надання медичних послуг, що можуть надаватися за плату від юридичних і фізичних осіб, шляхом:оформлення надання послуг з медичного обслуговування населення за плату від юридичних і фізичних осіб відповідними підтвердними документами, внесення до електронної системи охорони здоров’я із зазначенням джерела оплати, здійснення розрахунку виключно в безготівковій формі.
Отже, у певних договорах вимогу вже маємо. Якщо ЗОЗ підписав договір із НСЗУ із оновленим додатком 3, вже зараз мусить забезпечити суто безготівкові розрахунки.
Ваші запитання на вебінарі показали: є потреба розібратися, які саме розрахунки вважати безготівковими та як їх реалізувати. Це і з’ясуємо в статті. Запитання ставте у чат-віконці.
Устатті— зразок, за яким складатимете калькуляції вартості медичних послуг. Коментарі зорієнтують, які реквізити включити до форми, що в них зазначити та коли переглядати калькуляції. Цей документ ЗОЗ затверджують щодо кожної платної послуги. Однак, як оформити його, профільне законодавство не скеровує.
Які бувають форми розрахунків
Законодавство розрізняє дві форми розрахунків: готівкові й безготівкові. Пройдімося термінами.
Готівкові розрахунки — це платежі готівкою суб’єктів господарювання і фізичних осіб за реалізовану продукцію (товари, виконані роботи, надані послуги), а також за операціями, які безпосередньо не пов’язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна (пп. 5 п. 3 Положення № 148).
Безготівкові розрахунки — перерахування коштів із рахунків платників на рахунки отримувачів, а також перерахування надавачами платіжних послуг коштів, унесених платниками готівкою, на рахунки отримувачів (пп. 1 п. 6 розд. І Інструкції № 163).
Сформулюємо вихідне правило.
💡 Правило 1. Відповідно до Постанови № 781 у КНП може бути лише безготівка.
Від бухгалтерів, буває, чуємо: «Контролери прирівнюють розрахунки платіжними картками до готівкових. Хіба це правильно? Невже не можна, щоб відвідувачі ЗОЗ розраховувалися картками?». Запам’ятовуємо правило друге.
💡 Правило 2. Готівкові розрахунки — це винятково оплата банкнотами та/або монетами. Решта розрахунків — безготівкові.Однак, є нюанси... Розбираємо їх докладно у журналі «Головбух Медицина» ⬇️
Які є види безготівкових розрахунків | Як налагодити карткові розрахунки |