Зібрали врожай овочів і фруктів: як задокументувати, облікувати та оподаткувати

Автор
експерт з питань бухгалтерського обліку та оподаткування, Полтава
Агропідприємство зібрало врожай овочів і фруктів. Як оцінити готову продукцію та відходи, а також задокументувати, облікувати та оподаткувати зібраний урожай, розповість експерт

Спекотне літо та лагідна осінь приносять аграріям свої подарунки — врожай овочів і фруктів. Як задокументувати та оцінити зібраний урожай сільгосппродукції, а також оподаткувати його? Нумо розбиратися.

Документальне оформлення збирання врожаю овочів і фруктів

Нормативка не визначає обов’язкові форми документів, якими аграрій має задокументувати збирання врожаю овочів і фруктів. Тому кожне сільгосппідприємство вирішує це питання самостійно залежно від специфіки діяльності.

Зібрану сільгосппродукцію можете оформити Накладною (внутрігосподарського призначення) за формою № ВЗСГ-8 (далі — Накладна), що наведена у додатку 8 до Методрекомендацій № 929.

Альтернативний варіант — розробіть власну форму. За зразок візьміть Щоденник надходження сільськогосподарської продукції за формою № 81 (далі — Щоденник), що затверджена Наказом Мінсільгоспу СРСР від 24.11.1972 № 269-2.

Щоб заповнити Щоденник:

  • внесіть кількість продукції, що зібрали в ящики, до Щоденника та підтвердьте підписом працівників, які збирали врожай;
  • підсумуйте кількість і вартість зібраної продукції наприкінці дня та внесіть запис до Щоденника. За ціну візьміть справедливу вартість продукції, що зменшена на очікувані витрати на продаж. Цю роботу виконує бригадир;
  • узгодьте кількість зібраної продукції з головним агрономом, який підтвердить підписом. Обов’язок агронома узгодити кількість зібраної продукції визначте в наказі керівника підприємства;
  • передайте зібрану продукцію на склад. Цю роботу виконує бригадир. Завідувач складу підтверджує власним підписом, що отримав продукцію.

Зразок заповнення Щоденника надходження сільськогосподарської продукції

Зразок заповнення Щоденника надходження сільськогосподарської продукції

СКАЧАТИ ЗРАЗОК

Щоденник складайте у двох примірниках, один із яких залиште у бригадира, другий — передайте завідувачу складу.

Якщо перевозите продукцію автотранспортом із саду до місця зберігання, складіть Товарно-транспортну накладну (ТТН) за формою № 1-ТН, що наведена у додатку 7 до Правил № 363.

Продукція може надходити на склад неочищеною та невідсортованою. У разі додаткового очищення, сортування продукції задокументуйте операцію первинним документом довільної форми, яку розробіть самостійно. За зразок візьміть Акт на сортування та сушку продукції рослинництва за формою № 82 (далі — Акт), що затверджена Наказом № 269-2.

Щоб задокументувати операцію:

  • передайте бригадиру за Накладною продукцію для сортування. Зробіть про це позначку в Акті. Цю роботу виконує завідувач складу;
  • внесіть дані про операцію з сортування до Акта за підписом завідувача складу та бригадира;
  • оформте Накладною повернення відсортованої продукції бригадиром і її приймання завідувачем складу;
  • складіть окрему Накладну чи Акт довільної форми про поміщення відходів від сортування до сміттєконтейнера. В Акті зробіть посилання на Накладну, за якою продукцію повернули на склад, і документ, за яким відходи помістили до сміттєконтейнера.

Передачу на сортування, очищення та повернення з сортування на склад можете оформити Накладною.

Зразок заповнення Акта на сортування та сушку продукції рослинництва

Зразок заповнення Акта на сортування та сушку продукції рослинництва

СКАЧАТИ ЗРАЗОК

Оцінка зібраної агропродукції

Зібрану продукцію оцініть під час первісного визнання залежно від виду агропродукції. Зробіть це за вимогами Методрекомендацій № 1315 і Методрекомендацій № 132. А саме:

  • цукрові буряки, картоплю, баштанні культури, овочі, маточники цукрових буряків і коренеплодів оцініть на полі або в місці зберігання (франко-поле, франко-місце зберігання);
  • плоди, ягоди, виноград, листя тютюну, продукцію лікарських та ефіроолійних культур, квітництва, овочі закритого ґрунту оцініть у пункті приймання або зберігання (франко-пункт приймання / зберігання);
  • насіння трав, льону, конопель, овочеві та інші культури оцініть у пункті зберігання (франко-пункт зберігання).

На дату оцінки визначте кількість зібраної продукції і розрахуйте її собівартість. Усі витрати, що понесли до цього моменту, включіть до собівартості продукції. Витрати, які виникли після цього моменту, облікуйте як витрати періоду. Зокрема, як витрати на збут.

Кількість зібраних фруктів та овочів зазвичай вимірюють в одиницях маси — кілограмах, центнерах, тоннах, що вимагає зважування. Проте не завжди є змога провести зважування безпосередньо на місці збору — на полі чи в саду. Наприклад, працівники збирають фрукти в ящики й пере­дають їх під відповідальність бригадира. Однак на момент збору ваги можуть не працювати. Тож бригадир застосовує на вибір один із методів. А саме, облікує:

  • за кількістю ящиків. Зафіксуйте кількість ящиків з фруктами / овочами, яку зібрав кожен працівник. Після того, як усю партію продукції доставили до місця зберігання й зважили, загальну вагу розподіліть між працівниками пропорційно до кількості зібраних ними ящиків;
  • методом контрольного ящика. Визначте приблизну вагу одного ящика з фруктами / овочами, що слугуватиме еталоном. Усі інші ящики приймайте за такою самою вагою, як і конт­рольний. Остаточну вагу зібраного врожаю визначте після доставки врожаю до місця зберігання з обладнаними вагами.


зміст


Вебінар для бухгалтера

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді