Господарський кодекс: скасування, вплив на бізнес і перспективи

Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
Автор
юрист-експерт із податкового обліку Експертус Головбух Цифрового видавництва Експертус, Київ
У консультації роз’яснимо, за які новації у видах юросіб, управлінні об’єктами державної та комунальної власності проголосували депутати. Верховна Рада скасувала Господарський кодекс і внесла зміни до низки інших нормативних актів. Проаналізуємо, як це вплине на бізнес

9 січня 2025 року законотворець скасував Господарський кодекс України (ГК). Депутати ухвалили Закон України «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно—правових форм у перехідний період та об’єднань юридичних осіб» від 09.01.2025 № 4196–IX (далі — Закон № 4196). Окрім скасування ГК, Закон № 4196 зачіпає й інші законодавчі акти.

Господарський кодекс: скасування, вплив на бізнес і перспективи В пункті 1 статті 17 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4196 записано, що він набирає чинності з  дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через шість місяців з дня набрання ним чинності, крім певних положень, які не стосуються ГК. Опубліковано його було 27.02.2025, отже набирає він чинності 28.02.2025, відповідно, норми ГК припиняють діяти 28.08.2025 року.

Але суб’єктам господарювання доцільно знати, до яких ще важливих змін, окрім скасування Господарського кодексу, варто готуватися.

Національна сертифікація бухгалтерів — 2025

Які основні новації

Стисло наведемо зміст норм, передбачених у Законі № 4196, які мають сприяти підвищенню інвестиційної привабливості України.

Усі державні та комунальні підприємства планують перетворити на акціонерні товариства (АТ), товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) або комунальні некомерційні товариства (для забезпечення досягнення соціальних та інших результатів у сфері охорони здоров’я, соціальній та/або гуманітарній сферах). Зауважте, що відносно комунальних підприємств процес буде інший — громади вирішуватимуть, чи потрібно перетворювати такі підприємства.

Увага: Закон № 4196 має на меті зробити прозорішою діяльність підприємств державного і комунального сектору економіки.

Окрім того, аналізуючи основні новації Закону № 4196 щодо, зокрема, комунальних підприємств, вважаємо за необхідне зробити акцент на таких моментах:

  1. Важливо не плутати корпоратизацію з корпоративним управлінням чи приватизацією. Термін «корпоратизація» — це виключно про перетворення комунального підприємства з унітарної форми в товариство з обмеженою відповідальністю або акціонерне товариство. Тобто, в корпоративну форму, де може бути багато власників. Отже, реформа передбачає зміну організаційно—правових форм.
  2. Корпоратизація не є приватизацією. При корпоратизації комунального підприємства не з’явиться приватний власник. Це не можливо за цією процедурою.
  3. Ще один важливий момент — це управління власністю та майном комунальних підприємтв. На сьогодні в законодавстві є таке поняття як «господарське відання» і «оперативне управління». Господарського відання та оперативного управління більше не буде, натомість буде право «узуфрукту». За суттю – це те саме, і  передбачає право володіти і користуватися чужим майном. Але є додаткові нюанси узуфрукту, зокрема:
  • окрім права безоплатного володіння й користування майном включає також право на отримання плодів, продукції і доходів від використання майном; 
  • не передбачатиме право розпорядження майном, окрім передачі в оренду; 
  • строк встановлюється — на 5 років або безстроково; 
  • може бути встановлений на будь—які види рухомого або нерухомого майна, крім земельних ділянок, що перебуває у власності держави/територіальної громади (таке майно не повинно підлягати приватизації або бути включеним до статутного капіталу юридичних осіб). 
  1. Корпоратизація передбачає, що майно (все або частково), яке було передано з господарського відання, може бути внесене до статутного капіталу підприємства. В статутний капітал такого підприємства не можливо буде внести майно, що заборонене до приватизації (наприклад, критично важливе обладнання чи об’єкти).

Під час перехідного періоду підприємства продовжать працювати як раніше, а Закон № 4196 гармонізує нові правила із Цивільним кодексом України та Законом України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997 № 280/97–ВР (із врахуванням змін, внесених в цей Закон Законом № 4196).

Як скасування Господарського кодексу вплине на бізнес

У Законі № 4196 передбачений трирічний перехідний період (із дня набрання ним чинності) для підприємств, щоб вони могли поступово впровадити нові норми. Протягом цього часу державні підприємства мають бути перетворені в нові структури, а суб’єкти господарювання комунального сектору економіки із високим ступенем вірогідності також будуть реформовані. Зауважимо, що перетворення комунальних підприємств є необов’язковим, але бажаним. Адже, згідно реформи, для держпідприємств це є обов’язковою нормою, оскільки упродовж перехідного періоду (3,5 роки) з дня введення в дію закону № 4196 вони будуть зобов’язані перетворитися в ТОВ або АТ. Водночас комунальні підприємства реформувати можна упродовж необмеженого періоду часу.

Вочевидь, настільки тривалий перехідний період знадобиться, аби мінімізувати негативний вплив на бізнес. Адже потрібно усунути суперечності з іншими законами, щоб підприємці могли швидше орієнтуватися в законодавстві та витрачати менше ресурсів і часу.

Стабільність напрацьованої за цей час судової практики забезпечить передбачуваність у розв’язанні спорів та веденні господарської діяльності.

Що в перспективі після скасування ГК

Скасування ГК — важливий крок, але не панацея від усіх проблем. Потрібен новий сучасний і структурований господарський закон, який замінить складні правила чіткими та зрозумілими нормами. Цей закон має відповідати європейським стандартам, аби полегшити українським компаніям вихід на міжнародні ринки, залучити інвестиції і сприяти інтеграції України в ЄС.

Увага: Скасування Господарського кодексу — це початок системної правової реформи для заміни складних і заплутаних правил бізнесу чіткими та зрозумілими нормами.

Реформи слід впроваджувати системно, щоб уникнути невизначеності для бізнесу. Нові правила мають гармонійно поєднуватися з чинними законами — Цивільним кодексом України та — особливо — податковим законодавством.

Перехідний період допоможе підприємствам адаптуватися до змін. Ці реформи принесуть зиск бізнесу і державі, забезпечуючи прозорість, передбачуваність і стабільність.

Отже, скасування Господарського кодексу — лише початок. Наступним важливим завданням є розроблення сучасного закону, який відповідатиме реальним потребам бізнесу і суспільства, забезпечить економічну стабільність і сприятиме розвитку України як частини європейського ринку.



зміст

📩 Хочете знати про зміни раніше за колег?

tg_4.png

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді