Як задокументувати отримання поворотної фінансової допомоги

Підприємство отримало поворотну фінансову допомогу від іншого підприємства. Обидва підприємства знаходяться на загальній системі оподаткування. Якими документами має супроводжуватись ця операція?

Фінансова допомога по своїй суті є позикою. Тому договір про її надання укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України (ЦК), які висуваються до договору позики.

За договором позики одна сторона передає у власність другій стороні грошові кошти або інші речі, а позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Але зазвичай такий договір називаються не договором позики, а договором про надання поворотної фінансової допомоги.

Для того щоб укладений договір позики був визнаний саме таким, необхідно дотримуватися всіх вимог, які висуває до нього параграф 1 глави 71 ЦК: обов’язковість укладення у письмовій формі, зазначення факту надання позики на безвідсотковій основі, визначення дати повернення коштів за ним. Дотримання цих вимог також дуже важливо для цілей визнання отриманих коштів поворотною фінансовою допомогою згідно з підпунктом 14.1.257 Податкового кодексу України (ПК).

Факт виконання договору позикодавцем щодо надання фінансової допомоги засвідчується банківськими, касовими документами сторін, які свідчать про перерахування коштів на розрахунковий рахунок чи їх внесення (оприбуткування) в касу підприємства — отримувача фінансової допомоги. Факт виконання договору позичальником підтверджується такими ж документами, які свідчать про повернення коштів позичальнику. Тобто документом, яким супроводжується операція з надання та отримання (повернення) фінансової допомоги, є договір та банківські (касові) документи.

Відповідно до підпункту 14.1.257 ПК при отриманні безповоротної фінансової допомоги від юридичної особи — платника податку на прибуток позичальник має віднести до складу податкових доходів умовно нараховані відсотки на суму фінансової допомоги, яка залишається неповернутою на кінець звітного періоду. Такі відсотки нараховуються лише для цілей оподаткування і в бухгалтерському обліку не відображаються. Операцію з нарахування (розрахунку) умовних відсотків слід оформити бухгалтерською довідкою.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"
Теми:


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді