Утримання із суми дивідендів засновника

Зміст статті:

ПРОБЛЕМА

За рішенням засновників після закінчення кварталу трьом засновникам нараховано дивіденди по 15 000 грн. Які утримання та нарахування потрібно зробити і яку суму на руки отримають засновники?

РІШЕННЯ

Відповідно до підпункту 14.1.49 Податкового кодексу України (ПК) дивіденди — це платіж, що здійснюється юридичною особою — емітентом корпоративних прав чи інвестиційних сертифікатів на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.

Із 01.04.2011 відповідно до підпункту 153.3.5 ПК при виплаті дивідендів фізичним особам авансовий внесок з податку на прибуток не справляється. Якщо ж засновник підприємства є юридичною особою, то емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм власникам, нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток у розмірі ставки, встановленої пунктом 151.1 ПК, нарахованої на суму дивідендів, що фактично виплачуються, без зменшення суми такої виплати на суму такого податку. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.

Таким чином, якщо засновниками підприємства є фізичними особами, то при нарахуванні та виплаті дивідендів до бюджету слід сплатити тільки ПДФО. Дивіденди, нараховані платнику податку емітентом корпоративних прав — резидентом, що є юридичною особою, оподатковуються за ставкою 5%, крім дивідендів на користь фізичних осіб (у тому числі нерезидентів) за акціями або іншими корпоративними правами, які мають статус привілейованих або інший статус.

Підприємство є податковим агентом під час нарахування дивідендів. Крім того, необхідно відобразити суму дивідендів у податковому розрахунку №1ДФ та подати його у встановлений термін до податкового органу. Дохід у вигляді дивідендів вказується з ознакою «109».

У разі, якщо до складу загального місячного оподатковуваного доходу окрім заробітної плати входять інші види доходів, то слід у першу чергу розглядати питання оподаткування доходів, що входять до складу заробітної плати, а далі формувати оподатковуваний дохід у міру виникнення у платника податку кожного з видів оподатковуваного доходу (на підставі підтвердження факту/дати виникнення доходу первинними документами, зокрема наказами про виплату/надання певних видів доходів).

Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI не передбачено нараховувати та сплачувати єдиний внесок із суми нарахованих і виплачених дивідендів. Отже, кожен із засновників одержить по 14 250 грн. дивідендів після утримання ПДФО.

Підготовлено експертами Системи «Експертус Податки»


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді