ПРОБЛЕМА
За рішенням засновників після закінчення кварталу трьом засновникам нараховано дивіденди по 15 000 грн. Які утримання та нарахування потрібно зробити і яку суму на руки отримають засновники?
РІШЕННЯ
Відповідно до підпункту 14.1.49 Податкового кодексу України (ПК) дивіденди — це платіж, що здійснюється юридичною особою — емітентом корпоративних прав чи інвестиційних сертифікатів на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Із 01.04.2011 відповідно до підпункту 153.3.5 ПК при виплаті дивідендів фізичним особам авансовий внесок з податку на прибуток не справляється. Якщо ж засновник підприємства є юридичною особою, то емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм власникам, нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток у розмірі ставки, встановленої пунктом 151.1 ПК, нарахованої на суму дивідендів, що фактично виплачуються, без зменшення суми такої виплати на суму такого податку. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.
Таким чином, якщо засновниками підприємства є фізичними особами, то при нарахуванні та виплаті дивідендів до бюджету слід сплатити тільки ПДФО. Дивіденди, нараховані платнику податку емітентом корпоративних прав — резидентом, що є юридичною особою, оподатковуються за ставкою 5%, крім дивідендів на користь фізичних осіб (у тому числі нерезидентів) за акціями або іншими корпоративними правами, які мають статус привілейованих або інший статус.
Підприємство є податковим агентом під час нарахування дивідендів. Крім того, необхідно відобразити суму дивідендів у податковому розрахунку №1ДФ та подати його у встановлений термін до податкового органу. Дохід у вигляді дивідендів вказується з ознакою «109».
У разі, якщо до складу загального місячного оподатковуваного доходу окрім заробітної плати входять інші види доходів, то слід у першу чергу розглядати питання оподаткування доходів, що входять до складу заробітної плати, а далі формувати оподатковуваний дохід у міру виникнення у платника податку кожного з видів оподатковуваного доходу (на підставі підтвердження факту/дати виникнення доходу первинними документами, зокрема наказами про виплату/надання певних видів доходів).
Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI не передбачено нараховувати та сплачувати єдиний внесок із суми нарахованих і виплачених дивідендів. Отже, кожен із засновників одержить по 14 250 грн. дивідендів після утримання ПДФО.
Підготовлено експертами Системи «Експертус Податки»
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"