Фізична особа — підприємець, що сплачує єдиний податок, видом діяльності якого є надання бухгалтерських послуг, може надавати такі послуги підприємству.
Починаючи з 1 січня 2012 року підприємство при визначенні оподатковуваного прибутку може враховувати у складі витрат витрати з придбання товарів (робіт, послуг) у фізичних осіб — підприємців, в тому числі платників єдиного податку, за умови, що такі витрати пов’язані з господарською діяльністю та підтверджені відповідними первинними документами (п. 5 ст. 1 р. І Закону України від 04.11.2011 № 4014-VI).
Під час нарахування (виплати) фізичній особі — підприємцю доходу від здійснення нею підприємницької діяльності у відповідності до пункту 177.8 Податкового кодексу України (ПК), суб’єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи у джерела виплати, якщо фізичною особою — підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документу, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб’єкта підприємницької діяльності.
Це правило не застосовується у разі нарахування (виплати) доходу за виконання певної роботи та/або надання послуги згідно з цивільно-правовим договором, коли буде встановлено, що стосунки за таким договором фактично є трудовими, а сторони договору можуть бути прирівняні до працівника або роботодавця відповідно до підпунктів 14.1.195 або 14.1.222 ПК.
Поки що немає методики або роз’яснень, іншого керівництва до дій податковим органам, на підставі яких такі стосунки можуть визнати трудовими. Але зробити це можна тільки в судовому порядку. Підприємець, що надає послуги бухгалтера, має право ставити свій підпис як у фінансовій, так і в податковій звітності підприємства. Для цього досить договору між ним і підприємством на надання бухгалтерських послуг, в якому буде передбачено право підприємця підписувати звітність.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"