ПРОБЛЕМА
Підприємство як засновник акціонерного товариства здійснює свій внесок до його статутного капіталу обладнанням, балансова вартість якого становить 2 млн. грн. Цей внесок оцінений акціонерами у 25 млн. грн. Чи повинно підприємство сплатити податок на прибуток з 23 млн. грн.? Вебінари для бухгалтерів 2025
РІШЕННЯ
Відповідно до підпункту 146.17.1 Податкового кодексу України (ПК) операції із внесення основних засобів до статутного фонду іншої особи прирівнюються до їх продажу або іншого відчуження. При цьому дохід від здійснення цієї операції визначається згідно з договором, але не нижче звичайної ціни об’єкта основних засобів.
Крім того, згідно із статтею 115 Цивільного кодексу України при внесенні до статутного капіталу майна або нематеріальних активів такі права або майно підлягають грошовій оцінці за домовленістю між учасниками створюваного товариства або незалежній експертній оцінці.
Сума перевищення доходів від продажу або іншого відчуження над балансовою вартістю окремих об’єктів основних засобів включається до інших доходів платника податку, а сума перевищення балансової вартості над доходами від такого продажу або іншого відчуження, відповідно, включається до інших витрат (п. 146.13 ПК).
«Вчіться, розваги нікуди не дінуться», — казали вони. Проте розваги якраз кудись ділися, а навчання завжди з нами. Бо як бухгалтеру без нових знань наодинці з податковими змінами? Вища школа Головбуха — ваш шанс лагідно поєднати підвищення кваліфікації і відпочинок, адже ви самі обираєте час і місце для уроків!
Тобто, порівнюється продажна та балансова вартість окремо для кожного об’єкта основних засобів. Якщо в даному випадку балансова вартість 2 млн. грн. відноситься до одного об’єкта обладнання, то об’єктом оподаткування податком на прибуток буде сума 23 млн. грн.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"