ПРОБЛЕМА
Підприємство імпортує товари (запчастини) з Німеччини (завод-виробник), Угорщини, Польщі. Також орендує офіс на території України у засновника-нерезидента (Швейцарія), тобто імпортує послуги оренди. Обсяги поставок не перевищують 50 млн. грн. з кожним із цих постачальників, але вони є нерезидентами. Чи відносяться ці операції до контрольованих відповідно до статті 39 Податкового кодексу України?
РІШЕННЯ
Відповідно до підпункту 39.2.1.1 ПК господарські операції з придбання (продажу) товарів (робіт, послуг), що здійснюються платниками податків з пов’язаними особами-нерезидентами визнаються контрольованими, що зобов’язує використовувати методи визначення трансфертної ціни та подавати відповідні документи податкового контролю.
Так, пов’язаними особами є юридичні та/або фізичні особи, відносини між якими можуть впливати на умови або економічні результати їх діяльності чи діяльності осіб, яких вони представляють (пп. 14.1.159 ПК). У нашому випадку, операції щодо оренди офісу з пов’язаною особою засновником-нерезидентом (Швейцарія) не визнаються контрольованими, оскільки загальна сума здійснених операцій не перевищує 50 мільйонів гривень.
Господарські операції з іншими контрагентами-нерезидентами (Німеччина, Угорщина, Польща) щодо імпорту товарів (запасних частин) не відносяться до контрольованих, оскільки:
не є операціями з пов’язаними особами так як відсутня інформація про вплив на умови або економічні результати їх діяльності чи осіб, яких вони представляють (пп. 39.2.1.1 ПК);
загальна сума операцій таких не перевищує 50 мільйонів гривень за відповідний календарний рік (пп. 39.2.1.4 ПК);
не є операціями, однією зі сторін яких є нерезидент, зареєстрований у державі, в якій ставка податку на прибуток (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижче, ніж в Україні, або який сплачує податок на прибуток (корпоративний податок) за ставкою на 5 і більше відсоткових пунктів нижчою, ніж в Україні (пп. 39.2.1.2 ПК). Так, у Порядку щодо переліку держав (територій), у яких ставки податку на прибуток (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижчі, ніж в Україні, затвердженого розпорядженням КМУ від 25.12.2013 № 1042-р, не наведено країн, з якими у підприємства проводяться господарські відносини (Німеччина, Угорщина, Польща).
Якщо в державі реєстрації нерезидента, з яким здійснюються господарські операції, встановлено більше, ніж одну ставку податку на прибуток/корпоративного податку, платник податку відповідно до підпункту 39.2.1.3 ПК зобов’язаний подати до податкового органу довідку (або її нотаріально засвідчену копію), що підтверджує обрану нерезидентом ставку податку на прибуток/корпоративного податку, встановлену в державі його реєстрації.
Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"