ПРОБЛЕМА
ТОВ згідно з договором переуступки боргу отримало право вимоги зобов’язань третьої особи. Частину таких зобов’язань боржник погасив, а залишок боргу було прощено згідно з мировою угодою. Чи потрібно враховувати прощену суму боргу до податкових доходів?
РІШЕННЯ
Порядок визнання доходів та витрат від операцій з відступлення права вимоги зобов’язань третьої особи висвітлений у пункті 153.5 Податкового кодексу України (ПК). При цьому у нашому випадку йдеться про платника податку на прибуток, який раніше отримав право вимоги зобов’язань третьої особи (далі ― платник).
Отож, платник, зокрема, враховує до податкового доходу суму перевищення доходу від виконання вимоги боржником над витратами, понесеними на придбання права вимоги зобов’язань третьої особи. Водночас, якщо згадані витрати будуть більшими від доходу, то їх не враховують до податкових витрат.
Як бачимо, розмір податкових доходів платника, зокрема, залежатиме від того, що вважати виконанням вимоги боржника. А відповідно до статті 599 Цивільного кодексу України (ЦК) припинення зобов’язань відбувається у разі їх виконання належним чином. При цьому згідно зі статтею 605 ЦК прощення боргу також спричиняє припинення зобов’язань, однак, вважаємо, не їх виконання.
Окрім цього прощена сума боргу для боржника, який сплачує податок на прибуток, виступатиме безповоротною фінансовою допомогою, що збільшить його податкові доходи (пп. 135.5.4, 14.1.257 ПК). Відповідно, доволі дивно виглядатиме ситуація, якщо внаслідок укладання мирової угоди в боржника та позикодавця виникатимуть податкові доходи.
Отже, на нашу думку, прощена сума боргу не впливає на формування податкових доходів ТОВ, яке раніше отримало право вимоги зобов’язань третьої особи.
Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"