ПРОБЛЕМА
Чи може підприємство отримувати поворотну фінансову допомогу в іноземній валюті від нерезидента — юридичної особи? Який порядок повернення фіндопомоги? Які податкові наслідки існують щодо проведення такої операції?
РІШЕННЯ
Визначення поворотної фінансової допомоги наведено в Податковому кодексі України (ПК). Так поворотна фінансова допомога — це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування відсотків або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення (пп. 14.1.257 ПК).
Резиденти (юридичні особи, фізичні особи — суб’єкти підприємницької діяльності, фізичні особи) можуть одержувати кредити, позики, у т. ч. поворотну фінансову допомогу, в іноземній валюті (далі — кредити) від нерезидентів відповідно до договорів та у відповідному порядку. Цей порядок встановлено Положенням про отримання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів і надання резидентами позик в іноземній валюті нерезидентам, затвердженим постановою Правління НБУ від 17.06.2004 № 270 (далі — Положення № 270).
Резидент-позичальник залучає кредит від нерезидента через уповноважений банк, який надав згоду на обслуговування операцій за договором. Договір з нерезидентом про отримання поворотної фінансової допомоги резидент-позичальник зобов’язаний зареєструвати в територіальному управлінні НБУ за місцезнаходженням банку до фактичного одержання кредиту.
Зарахування, використання і погашення поворотної фінансової допомоги в іноземній валюті проходить через поточний рахунок в іноземній валюті. Такий рахунок відкривається відповідно до Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах. Ця інструкція затверджена постановою Правління НБУ від 12.11.2003 № 492.
У підприємства на кінець звітного періоду може залишитися сума неповерненої частини поворотної фінансової допомоги. У такому разі підприємство включає її до складу податкового доходу у звітному податковому періоді (пп. 135.5.5 ПК). Якщо в майбутніх звітних податкових періодах підприємство повертає поворотну фінансову допомогу (її частину) нерезиденту, воно має право збільшити суму податкових витрат на суму такої поворотної фінансової допомоги (її частини) за наслідками звітного податкового періоду, в якому відбулося повернення. Зверніть увагу, що податкові доходи резидента-позичальника не збільшуються на суму умовно нарахованих відсотків.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"