ПРОБЛЕМА
Жінка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і працює на умовах неповного робочого часу. Захворіла дитина. На нашому підприємстві працює бабуся дитини. Листок непрацездатності по догляду за хворою дитиною видано бабусі. Чи повинно наше підприємство оплатити цей листок непрацездатності?
РІШЕННЯ
Статтею 18 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР передбачено право жінки працювати на умовах неповного робочого часу в період перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. При цьому за нею зберігається право на одержання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в період цієї відпустки.
Відповідно до частини першої статті 51 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 № 2240-ІІІ (далі — Закон № 2240) підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.
Згідно з підпунктом «б» пункту 3.15 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 № 455, листок непрацездатності для догляду за хворою дитиною в період частково оплачуваної відпустки для догляду за дитиною до трьох років не видається, оскільки в цей період жінка вже отримує гарантовану законодавством матеріальну виплату — допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Ураховуючи викладене, підстав для отримання листка непрацездатності іншим членом сім’ї та надання йому допомоги по тимчасовій непрацездатності у зв’язку з доглядом за хворою дитиною у даному випадку немає.
Разом з тим, у разі тимчасової непрацездатності матері дитини, на цей період відповідно до частини п’ятої статті 35 Закону № 2240 надається допомога по тимчасовій непрацездатності іншій застрахованій особі, яка фактично доглядатиме за дитиною віком до трьох років, з першого дня за весь період захворювання.
Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"