Професійна спілка (профспілка) — добровільна неприбуткова громадська організація, що об’єднує громадян, пов’язаних спільними інтересами за родом їх професійної діяльності (навчання) (ст. 1 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15.09.1999 № 1045XIV; далі — Закон № 1045).
Мета профспілок — представництво та захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки. Профспілки здійснюють діяльність у межах своїх статутів і спрямовують свої витрати на культурно-просвітницьку, спортивно-оздоровчу роботу тощо. Ба більше, профспілки покликані не лише усіляко захищати й підтримувати своїх членів у вирішенні трудових питань, а й, зокрема, надавати їм благодійну допомогу, нести витрати на придбання сімейних путівок або просто дарувати подарунки.
Оформлюємо передачу подарунків профспілкою
Зазвичай на початку року профспілкові збори затверджують план роботи і кошторис доходів і витрат профспілки (далі — кошторис) на поточний рік, оформлюючи це протоколом. Відповідно до таких узгоджених плану роботи і кошторису профкомітет здійснює витрати й за їх результатами звітує перед членами спілки.
До кошторису, зокрема, включають витрати на придбання та видачу членам профспілки та їхнім сім’ям новорічних подарунків. Зразок протоколу засідання профкому про надання подарунків наведено у Додатку.
Від обраної профспілковими зборами форми подарунка (грошової або негрошової) залежать і податкові наслідки для дарувальника й обдарованого.
Оподаткування подарунків у негрошовій формі
Новорічні подарунки для працівників підпадають під визначення додаткового блага. Адже подарунком можуть бути кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що їх виплачує (надає) платникові податку податковий агент, якщо такий дохід не є заробітною платою і не пов’язаний з виконанням обов’язків трудового найму тощо.
Оподаткування подарунків, наданих профспілкою у негрошовій формі (наприклад, у вигляді набору цукерок та солодощів, квитка на виставу), здійснюється за загальними правилами. Тож нагадаємо лише ключові моменти оподаткування негрошових подарунків.
У 2016 році негрошовий подарунок вартістю не більше ніж 689 грн. профспілки надають своєму членові без оподаткування ПДФО та військовим збором; понад 689 грн. — з утриманням та виплатою ПДФО — 18% та військового збору — 1,5%. При цьому для обчислення ПДФО беруть до уваги натуральний коефіцієнт (у 2016 році він становить 1,2195), а для визначення бази нарахування військового збору натурального коефіцієнта не застосовують (пп. 165.1.39 ПК).
Оподаткування подарунків у грошовій формі
Оподаткування грошових подарунків від профспілок своїм членам, наприклад, у вигляді наданої матеріальної допомоги, має певні особливості.
Так, до складу оподатковуваного доходу не включають суму виплат (крім зарплати або виплат за ЦПД), що їх провадять за рішенням профспілки, прийнятим на користь її члена, протягом року сукупно в розмірі не більше за місячний прожитковий мінімум для працездатної особи на 1 січня звітного року, помножений на 1,4 та округлений до найближчих 10 гривень (пп. 165.1.47 ПК).
Тобто протягом 2016 року профспілка має право виплатити своєму членові у сукупному розмірі 1930 грн. (1378 грн. × 1,4) без оподаткування ПДФО та військовим збором. Якщо до моменту видачі «новорічної» матеріальної виплати профспілка уже виплатила своєму члену кошти на загальну суму менше ніж 1930 грн., то вона може виплатити залишок до зазначеного граничного розміру також без оподаткування.
Суму матеріальної виплати члену профспілки понад 1930 грн. оподатковують ПДФО за ставкою 18% та військовим збором — 1,5%, не застосовуючи натурального коефіцієнта.
Відображення подарунків у формі № 1ДФ
Профспілки є податковими агентами щодо доходів, які вони надають своїм членам, зокрема, у вигляді подарунків. Податкові агенти, своєю чергою, зобов’язані подавати контролюючим органам у строки, встановлені ПК для податкового кварталу, форму № 1ДФ (п. 51.1 ПК). Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затверджений наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4.
У розділі І форми № 1ДФ у графах 3а і 3 відображають оподатковуваний дохід у вигляді вартості подарунків членам профспілки залежно від форми подарунка: для негрошового подарунка — із застосуванням натурального коефіцієнта; для грошових виплат — без його застосування.
У розділі ІІ форми № 1ДФ у графах «Загальна сума нарахованого доходу (грн, коп.)», «Загальна сума виплаченого доходу (грн, коп.)» відображають дохід усіх членів профспілки у вигляді вартості подарунків загальною сумою без застосування натурального коефіцієнта і незалежно від форми подарунка.
Тож можна дійти висновку, що, вибираючи між грошовим та негрошовим подарунками для привітання профспілкою своїх членів, оптимально буде надати перевагу грошовій виплаті. Адже в такому разі подарувати без оподаткування можна більше.
Зауважимо, що законодавство не забороняє одночасно подарувати негрошовий новорічний подарунок вартістю до 689 грн. і виплатити грошима «новорічну» матеріальну допомогу у розмірі не більше ніж 1930 грн. (за умов, викладених вище) і не сплачувати податків. Тож вибір за профспілками.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"