Маємо фізичну особу, яка заповнює податкову декларацію для сплати ПДФО. Ця особа – не була зареєстрована у звітному календарному році як самозайнята особа, тим не менш, ця вона отримала певні доходи і тепер має задекларувати їх, щоб оплатити податки.
Давайте розглянемо основні типи заробітків і доходів громадян, та дізнаємося, як їх декларувати. Яка база нарахування ПДФО, Як розраховується ПДФО з зарплати і т.д.
При цьому, наш платник податків вирішив скористатися податковою знижкою за витратами, як він поніс у результаті страхування власного життя. Ну і не обійшлося і без «звичайної роботи найманим працівником», на якій наш платник заробив 66 000 грн.
ПДФО з продажу нерухомого та рухомого майна
Отже, наш платник податків у 2016 році продав об’єкт нерухомого майна – квартиру. У цій квартирі він проживав, або просто володів нею всього два роки. А якщо він володів нею до трьох років, то має сплатити податки у розмірі 5 % податку на доходи фізичних осіб, та 1,5 % військового збору. Якщо квартира перебувала би у володінні платника 3 роки і більше, і за умови одного продажу на рік, податки сплачувати не потрібно.
Отже, продаж було здійснено, сума продажу склала 750 000 грн. Ця сума є базою попдаткування ПДФО.
Сума ПДФО склала 37 500 грн., а військовий збір 11 250 грн. Обидві суми було сплачено платником податків під час нотаріального супроводу продажу нерухомого майна.
Під час декларування своїх доходів, особа має зазначити суму отриманого доходу – 750 000 грн. та відобразити його у колонці 3 рядка 10.2 податкової декларації. Суму податкових зобов’язань у такому випадку необхідно відобразити у колонці «Утримано податковим агентом». Сума ПДФО – 37 500 грн повинна бути вписана у 4 колонку рядка 10,2 розділу ІІ декларації, а військовий збір – 11 250 грн. у колонці 5 цього ж рядка.
А ще, наш платник продав у 2016 році свій легковий автомобіль за 425 000 грн. Тут для нього ситуація краща, адже відповідно до п. 173.2 ст. 173 Податкового кодексу (далі - ПК), дохід отриманий від продажу рухомого майна, тобто автомобіля, мотоцикла чи мопеда, у кількості однієї штуки на протязі звітного року не оподатковується.
Цю суму доходу потрібно внести до рядку 11.2 розділу ІІІ податкової декларації.
Податок з надання майна в оренду
Наш платник податків ще й встиг здати в оренду свій дачний будинок! При цьому, він здавав його фізичній особі, не зареєстрованій як самозаймана. Тут все просто, цей вид доходу підлягає оподаткуванню за ставкою ПДФО 18 % та 1,5 % військового збору, адже у даному випадку - база оподаткування ПДФО - прибуток, отриманий із здачі нерухомості в оренду.
Ці суми необхідно зазначити у колонці 7 рядка 10.3 розділу ІІ декларації як суми, що підлягають сплаті до бюджету. Також необхідно поставити позначку навпроти пункту про надання майна в оренду.
База оподаткування ПДФО із продажу цінних паперів
У 2016 році нашим платником податків було відчужено корпоративні права на ТОВ «Робота» за 100 000 грн. До цього, платник був одноосібним власником підприємства, а статутний фонд підприємства складав 90 000 грн.
Після цього, наш платник, за допомогою професійного торговця цінними паперами продав акцій ВАТ «Металург» на суму 135 000 грн, при їх номінальній вартості 130 000 грн. При продажі акцій податковий агент утримав з нашого платника ПДФО в сумі 900 грн. та 75 грн. військового збору.
Отже, маємо базу нарахування ПДФО у 2017 році, а саме - доходи від відчуження корпоративних прав і доходи від продажу цінних паперів.
Під час розрахунку податкових зобов’язань від операцій з інвестиційними активами, необхідно заповнити додаток Ф1 до декларації. Їх необхідно відобразити у 4 колонці 1 розділу І додатка Ф1. Необхідно також відобразити фактичні витрати на придбання таких активів.
Наприклад, загальний фінансовий результат за всіма інвестиційними активами у 2016 році у нашого платника склав всього 15 000 грн. адже він заробив 235 000 грн., а витратив на придбання активів 220 000 грн. А 235 000 грн. – 220 000 грн. = 15 000 грн.
Іноземний дохід
Наш платник податків якимось чином примудрився отримати дохід з іноземного джерела, а саме, заробити 100 євро із джерел за межами України – із Іспанії. Отже, він має сплатити ПДФО з іноземного доходу. База оподаткування ПДФО - ці самі 100 євро.
Курс євро на момент отримання доходу становив 27,1815 грн. Країна походження коштів відома – Іспанія, назва валюти також – все це необхідно позначити у колонці 2 рядку 10.6 розділу ІІ декларації.
Податкова знижка ПДФО
Наш платник податків хоче отримати податкову знижку за ПДФО, передбачену ПК. У даному випадку, наш платник податків претендує на податкову знижку внаслідок витрат, які він поніс за сплату страхових платежів за договором довгострокового страхування життя.
Сума фактичних витрат на протязі звітного року, що дозволена для включення до податкової знижки відповідно до ст. 166 ПК становить, наприклад, 23 160 грн. Заробітна плата, що її отримав платник, складає 66 000 грн., а сума загальних витрат на страхування (23 160 грн.) не перевищує суми нарахованої заробітної плати.
4168,80 – сума податкової знижки, яку може отримати наш платник податків. Її необхідно буде зазначити у рядку 17 розділу V та у рядку 19 розділу VІ податкової декларації.
Підбиваємо підсумки та розраховуємо загальну суму податкових зобов’язань
І не забуваємо перерахувати військовий збір: 180 грн. (податок з оренди майна) + 150 грн. (податок з інвестиційних операцій) + 40,77 грн. (податок з іноземних операцій) = 370,77 грн.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"