Модернізація виробничої лінії у митному режимі переробки

Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
Підприємство виробляє санітарно-гігієнічні вироби. У 2004 році інвестор-нерезидент збільшив статутний капітал. Внесок ― інвестиція у вигляді технологічної лінії із випуску продукції. У 2015 році інвестор вирішив модернізувати таку лінію

Насамперед наведемо загальну схему дій для підприємства.

Найоптимальніший, врегульований митним законодавством правовий механізм перетину лінією з виробництва санітарно-гігієнічної продукції митного кордону України з метою вивезення її для модернізації за межами України, на нашу думку, це ― митний режим переробки за межами митної території.

Згідно зі статтею 162 Митного кодексу України (МК) переробка за межами митної території ― це митний режим, відповідно до якого українські товари піддаються у встановленому законодавством порядку переробці за межами митної території України без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, за умови повернення цих товарів або продуктів їх переробки на митну територію України у митному режимі імпорту.

Цей режим поширюється, зокрема, на українські товари, які були ввезені на митну територію України та випущені для вільного обігу на цій території (п. 61 ст. 4 МК). До того ж згідно з пунктом 57 статті 4 МК товари ― це будь-які рухомі речі, у т. ч. ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення). Відповідно до статті 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей належать земельні ділянки, а також об’єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. А рухомими речами є речі, які можна вільно переміщувати у просторі.

Отже, лінія з випуску продукції у цьому випадку загалом підпадає під ознаки українського товару, до якого можна застосовувати митний режим переробки за межами митної території.

Відповідно до статті 163 МК під час переробки товарів за межами митної території України можуть здійснюватися операції, зазначені у частині другій статті 150 МК. Ці операції включають також і ремонт товарів, у тому числі модернізацію.

Відповідно до частини третьої статті 164 МК не підлягають поміщенню у митний режим переробки за межами митної території товари (крім тих, що вивозяться з метою ремонту), які при імпорті були звільнені від оподаткування митними платежами відповідно до МК та Податкового кодексу України (ПК). Оскільки модернізація є видом ремонту, то лінія з виробництва санітарно-гігієнічної продукції може бути поміщена у зазначений режим.

Поміщення товарів у митний режим переробки за межами митної території допускається з письмового дозволу контролюючого органу (ДФС) за заявою власника цих товарів або уповноваженої ним особи. Для отримання такого дозволу потрібно подати контролюючому органу заяву та такі документи:

  • зовнішньоекономічні договори або документи, що їх замінюють, на підставі яких здійснюватиметься переробка товарів (у цьому випадку ― модернізація лінії), і які повинні містити, зокрема, відомості про обов’язковий обсяг виходу продуктів переробки, конкретний обсяг робіт і строк їх виконання. Якщо зовнішньоекономічний договір або документ, що його замінює, не містить зазначених відомостей, такі відомості подаються окремим документом;
  • інші документи за бажанням власника товарів або уповноваженої ним особи, такі як висновки державних органів, експертних установ, організацій, державні стандарти і стандарти підприємства, технічні умови, описи чи креслення зразків, відповідно до яких здійснюватиметься переробка, тощо.

Дозвіл на переробку товарів за межами митної території України видається підприємству контролюючим органом безоплатно протягом п’яти робочих днів з дати реєстрації відповідної заяви (ст. 165 МК).

Відповідно до статті 166 МК строк переробки товарів за межами митної території України встановлюється контролюючим органом у кожному випадку під час надання дозволу підприємству-резиденту, виходячи з тривалості процесу переробки товарів та розпорядження продуктами їх переробки. Зазначений строк обчислюється, починаючи з дня завершення митного оформлення контролюючим органом українських товарів для переробки. За заявою підприємства, якому видано дозвіл на переробку товарів, з причин, підтверджених документально, строк переробки товарів за межами митної території України продовжується зазначеним органом, але загальний строк переробки не може перевищувати 365 днів.

Згідно із статтею 168 МК під час ввезення продуктів переробки іноземні товари, які були витрачені у процесі переробки товарів, що вивозилися, декларуванню не підлягають. При цьому повне звільнення від оподаткування митними платежами застосовується до товарів, які були поміщені у митний режим переробки за межами митної території та в межах визначеного строку повертаються на митну територію України.

Відповідно до статті 206 ПК на операції із ввезення із звільненням від оподаткування товарів, що були поміщені в митний режим переробки за межами митної території України та в межах визначеного МК строку повертаються на митну територію України, не поширюється вимога з оподаткування їх ПДВ, який сплачується при імпорті.

Варто зазначити, що відповідно до статті 168 МК та 206 ПК до продуктів переробки (крім зазначених) застосовується часткове звільнення від оподаткування митними платежами та ПДВ, відповідно до якого сплаті підлягає позитивна різниця між сумою митних платежів та ПДВ, нарахованою на продукти переробки, та сумою митних платежів та ПДВ, яка підлягала б сплаті у разі імпорту відповідних товарів, які були вивезені за межі митної території України для переробки. Тобто оподаткуванню підлягатиме вартість тих частин лінії з виробництва санітарно-гігієнічної продукції, які будуть додані в процесі її модернізації.

Для застосування цього митного режиму необхідно укласти з нерезидентом договір про переробку (модернізацію) лінії з виробництва санітарно-гігієнічних виробів та здійснити її митне оформлення шляхом поміщення у митний режим переробки за межами митної території України.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді