Компенсацію роботодавцям витрат, пов’язаних із сплатою ЄСВ у зв’язку із створенням нового робочого місця, передбачили:
Порядком компенсації роботодавцям частини фактичних витрат, пов’язаних із сплатою ЄСВ за працевлаштування на нові робочі місця (далі — Порядок компенсації ЄСВ роботодавцям)
Порядком компенсації суб’єктам малого підприємництва фактичних витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за працевлаштування зареєстрованих безробітних на нові робочі місця (далі — Порядок компенсації ЄСВ суб’єктам малого підприємництва).
Їх затвердив Кабмін постановою від 18.03.2023 № 338.
Відповідно до пункту 7 Порядку компенсації ЄСВ роботодавцям, його дію поширюють на роботодавців, які:
- створюють нові робочі місця та працевлаштовують на них працівників шляхом укладення трудового договору;
- протягом 12 місяців з дня укладення трудового договору з особою, працевлаштованою на нове робоче місце, щомісяця здійснюють виплату їй заробітної плати в розмірі не менше ніж три мінімальні заробітні плати.
Якщо роботодавець дотримав вказаних вимог він має право протягом наступних 12 місяців на компенсацію фактичних витрат у розмірі 50% суми нарахованого ЄСВ за відповідну особу за місяць, за який він сплачений, за умови збереження рівня заробітної плати в розмірі не менше ніж три мінімальні заробітні плати за кожну таку особу.
У разі зменшення штатної чисельності працівників та/або фонду оплати праці роботодавець втрачає право на компенсацію.
Згідно з пунктом 2 Порядку компенсації ЄСВ суб’єктам малого підприємництва, його дію поширюють на роботодавців, які одночасно:
- є суб’єктами малого підприємництва;
- створюють нові робочі місця та працевлаштовують на них зареєстрованих безробітних шляхом укладення трудового договору.
Право на компенсацію у розмірі фактичних витрат має роботодавець, який працевлаштовує на нове робоче місце строком не менше ніж на два роки за направленням центру зайнятості зареєстрованих безробітних (п. 3 Порядку компенсації ЄСВ суб’єктам малого підприємництва).
Зареєстрований безробітний може бути працевлаштований у роботодавця з виплатою компенсації за нього один раз на п’ять років за умови, що він у відповідному п’ятирічному періоді не був працевлаштований будь-яким роботодавцем з наданням йому компенсацій, передбачених Законом України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VІ (крім професійного навчання, перепідготовки та підвищення кваліфікації безробітного); п. 4 Порядку компенсації ЄСВ суб’єктам малого підприємництва.
Компенсацію виплачують за кожен непарний місяць роботи з дня працевлаштування зареєстрованого безробітного. Загальна тривалість виплати компенсації становить 12 місяців упродовж наступних двох років (п. 6 Порядку компенсації ЄСВ суб’єктам малого підприємництва).
Урядовці запропонували компенсувати витрати на допоміжні засоби, які підприємства закуповують, щоб облаштовувати робочі місця для новоприйнятих працівників з інвалідністю. Хто з роботодавців може отримати компенсацію, на яких умовах і які документи підготувати, пояснює експерт
Суб’єктам малого підприємництва, зокрема передбачили, що у разі звільнення працівника, за якого виплачували компенсацію, до закінчення дворічного строку з дня працевлаштування з підстав, передбачених пунктом 1 частини першої статті 36 (припинення трудового договору за угодою сторін) або пунтком 1 частини першої статті 40 (розірвання трудового договору у випадку змін в організації виробництва і праці, зокрема ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників) Кодексу законів про працю України, суму виплачених коштів повертають у повному обсязі до бюджету соцФонду залежно від джерела фінансування компенсації. Окрім випадку, коли на його робоче місце роботодавець працевлаштував іншого зареєстрованого безробітного за направленням центру зайнятості до закінчення дворічного строку (п. 9 Порядку компенсації ЄСВ).
Виплату компенсації зберігають у разі, коли інший зареєстрований безробітний працевлаштований на місце звільненого працівника у строк, що не перевищує 60 календарних днів.
Тривалість виплати компенсації та строк працевлаштування обчислюють сумарно з дати працевлаштування першого безробітного, враховуючи строки виплаченої компенсації та перерви між працевлаштуванням безробітних.