Для платників ПДВ, що здійснюють постачання або отримання товарів у межах договорів комісії та без права власності на такі товари, дата збільшення податкових зобов’язань та податкового кредиту визначається за правилами, встановленими статтями 187 і 198 Податкового кодексу України (ПК).
Однак ці правила не поширюються на операції з експортування товарів за межі митної території України (п. 189.6 ПК).
Експорт товарів із залученням комісіонера
Відповідно до пункту 187.11 ПК попередня (авансова) оплата вартості товарів, що експортуються, не змінює значення сум ПДВ, які належать до податкового кредиту або податкових зобов’язань експортера. Операції з експорту товарів (супутніх послуг) оподатковуються за ставкою 0% (пп.195.1.1 ПК). Датою виникнення податкових зобов’язань у разі експорту товарів є дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України (п.187.1 ПК).
З огляду на зазначене, за операцією з експортування (вивезення) товарів за межі митної території України податкові зобов’язання з ПДВ визначаються на дату фактичного здійснення такого вивезення. Тобто на дату оформлення митної декларації митним органом.
Експорт товарів із залученням комісіонера не впливає на порядок визначення податкових зобов’язань з ПДВ у комісіонера. Право на застосування нульової ставки ПДВ і, відповідно, право на отримання бюджетного відшкодування має лише продавець експортної продукції — її власник (комітент).
На послуги комісіонера, що його залучають для закупки товарів на експорт, нульова ставка ПДВ не поширюється. Отримана комісійна винагорода за надані нерезиденту послуги підлягає оподаткуванню ПДВ за основною ставкою (20%) та не включається до митної вартості товарів (супутніх послуг), які експортуються (п. 200.16 ПК).
Якщо до складу авансу, отриманого від нерезидента на закупку товарів, увійшла і комісійна винагорода, сума цієї комісійної винагороди підлягає оподаткуванню ПДВ на дату її отримання комісіонером.
Визнання операції з надання послуг контрольованою
З метою оподаткування господарські операції (а до них належать і операції з надання послуг), що здійснюються платниками податків з пов’язаними особами — нерезидентами, вважаються контрольованими (пп. «а» пп. 39.2.1.1, пп. 39.2.1.4 ПК).
До того ж варто пам’ятати, що операції з надання послуг засновнику-нерезиденту визнаються контрольованими, якщо одночасно виконують такі умови (пп. 39.2.1.7 ПК):
- загальний обсяг доходу комісіонера від усіх видів діяльності, що враховується під час визначення об’єкта обкладення податком на прибуток, перевищує 20 млн. грн. за відповідний податковий (звітний) календарний рік;
- обсяг групи таких господарських операцій комісіонера з одним контрагентом перевищує 1 млн. грн. (без урахування ПДВ) або 3% доходу, що враховується під час визначення об’єкта обкладення податком на прибуток, за відповідний податковий (звітний) рік.
Реєстрація договору
Чинне законодавство України не вимагає реєстрації комісійних договорів у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
ВРІЗ
Водночас посередницькі операції, при здійсненні яких право власності на товар не переходить до посередника (зокрема, на підставі комісійних договорів), здійснюються без обмежень (ст. 4 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 № 959-XII).
Дозвільні документи на здійснення діяльності у сфері ЗЕД
Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності визначає Закон України від 19.05.2011 № 3392-VI. Посередницька діяльність у сфері ЗЕД не потребує спеціального дозволу.
Водночас зовнішньоекономічна діяльність підлягає ліцензуванню (п. 4 ст. 9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» від 01.06.2000 № 1775-III).
Також звертаємо увагу, що з 01.01.2015 скасовано збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності.
ВРІЗ
Важливо
Надання резидентом комісійних послуг
іноземному суб’єкту господарської діяльності є одним із видів зовнішньоекономічної діяльності
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"