Базові принципи оплати праці при суміщенні професій (посад) і виконанні обов’язків тимчасово відсутнього працівника наведено в статті 105 Кодексу законів про працю України (КЗпП).
Зокрема, працівникам, які виконують на тому самому підприємстві, в установі, організації поряд зі своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткову роботу за іншою професією (посадою) або обов’язки тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи, провадиться доплата за суміщення професій (посад) або виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника. Вебінари для бухгалтерів 2025
Розміри доплат за суміщення професій (посад) або виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника встановлюють на умовах, передбачених у колективному договорі.
Відповідно до пункту 7 постанови Ради Міністрів СРСР «Про порядок і умови суміщення професій (посад)» від 04.12.1981 № 1145 точні розміри доплат визначає роботодавець для кожного працівника диференційовано з огляду на складність, характер, обсяг виконуваних робіт, ступінь використання робочого часу.
Угоду про суміщення професій (посад) оформлюють наказом (розпорядженням) роботодавця із зазначенням суміщуваної професії (посади), обсягу додаткових функцій (робіт) та розміру доплати (п. 3 Інструкції щодо застосування постанови Ради Міністрів СРСР «Про порядок і умови суміщення професій (посад)» від 04.12.1981 № 1145, розробленої Держкомпраці, Мінфіном СРСР і ВЦРПС від 14.05.1982 № 53-ВЛ).
У такому самому порядку оформлюємо скасування чи зменшення доплати.
Підставою для припинення суміщення, скасування або зменшення доплат слугує перегляд норм у встановленому порядку, а також погіршення якості роботи.
Зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією самою спеціальністю, кваліфікацією чи посадою допускається у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці. Про зміну істотних умов праці — систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад тощо — працівника потрібно повідомити не пізніше ніж за 2 місяці (ст. 32 КЗпП).
Отже, для вирішення питання маємо зробити два кроки:
- перший — складаємо наказ про внесення змін до штатного розпису у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці, зокрема про виведення 0,25 штатної одиниці за посадою касира;
- другий — направляємо повідомлення працівнику про зміну істотних умов праці (див. Додаток).
У повідомленні доцільно зазначити пункти посадової інструкції, які належить виконувати (або навпаки, виконання яких припиняється), та розмір доплати.
Якщо колишні істотні умови праці не може бути збережено, а працівник не згоден на продовження роботи в нових умовах, трудовий договір припиняють за пунктом 6 статті 36 КЗпП.
«Вчіться, розваги нікуди не дінуться», — казали вони. Проте розваги якраз кудись ділися, а навчання завжди з нами. Бо як бухгалтеру без нових знань наодинці з податковими змінами? Вища школа Головбуха — ваш шанс лагідно поєднати підвищення кваліфікації і відпочинок, адже ви самі обираєте час і місце для уроків!
Обсяг виконуваних робіт за суміщуваною посадою і, відповідно, розмір доплати можуть бути зменшені і за заявою працівника. У цьому разі письмово повідомляти працівника про зміну істотних умов праці не потрібно.
Додаток
Приклад оформлення повідомлення працівнику
про зменшення розміру доплати за суміщення професій (посад)
Товариство з обмеженою відповідальністю «Усе буде добре» ПОВІДОМЛЕННЯ 18.05.2015 № 51/05 м. Київ Про зміну істотних умов праці | Бухгалтеру бухгалтерії Загоруйко В. С. |
Шановна Віро Семенівно!
Відповідно до частини третьої статті 32 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП), у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці (наказ «Про внесення змін до штатного розпису» від 18.05.2015 № 51-к/тр) повідомляємо про зменшення обсягу виконуваних робіт за посадою касира, а саме — виконання обов’язків, зазначених у пунктах 2.2–2.5 посадової інструкції, і зменшення доплати до 25% від посадового окладу за посадою касира з 18.07.2015.
Просимо протягом двох місяців із дня вручення повідомлення надати до відділу кадрів інформацію про згоду або відмову продовжувати роботу в нових умовах і зробити відповідну відмітку на примірнику повідомлення, що зберігається у відділі кадрів.
У разі відмови від продовження роботи в нових умовах у зв’язку зі зміною істотних умов праці Вас буде звільнено за пунктом 6 статті 36 КЗпП з виплатою вихідної допомоги у розмірі середнього місячного заробітку (ст. 44 КЗпП).
Начальник відділу кадрів Добренька Г. О. Добренька
Повідомлення отримала
Загоруйко В. С. Загоруйко
(підпис)
18.05.2015
(дата отримання повідомлення)
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"