Готівкові розрахунки з покупцями через РРО у програмі «1С: Бухгалтерія»

Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
Підприємство реалізує товар за готівку. Розрахунки з покупцями воно здійснює з використанням РРО. Як оформити таку реалізацію в обліку за допомогою бухгалтерської програми «1С: Бухгалтерія»?

Використання РРО в Україні регулює Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі — Закон про РРО). Згідно з Законом про РРО використовувати РРО з метою фіксації розрахунків з покупцями потрібно у разі проведення оплати:

  • готівкою;
  • платіжними картками;
  • платіжними чеками;
  • жетонами.

Також через РРО проводять фіксацію операцій з повернення покупцеві грошей за повернений товар або ненадану послугу (у разі відмови покупця від неї), за які покупець раніше розплатився.

До того ж покупцеві обов’язково видають розрахунковий документ — фіскальний касовий чек на товари (послуги) або фіскальний товарний чек видачі грошей. Обов’язкові реквізити цих документів встановлює Положення про форму та зміст розрахункових документів, затверджене наказом ДПАУ від 01.12.2000 № 614.

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації роботи з готівкою визначає Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637 (далі — Положення № 637).

Кожна операція з готівкою має бути документально оформлена (підтверджена) відповідними документами.

Надходження готівки в касу оформлюють (оприбутковують) на підставі прибуткового касового ордера, видачу — на підставі видаткового касового ордера. Дані з цих ордерів заносять до касової книги, в якій зазначають залишок готівки в касі підприємства на початок дня, обороти за день і залишок на кінець дня.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстратора розрахункових операцій (РРО) або використанням розрахункової книжки (РК) оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень в книзі обліку розрахункових операцій (КОРО) на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК) (п. 2.6 гл. 2 Положення № 637).

Тобто, з одного боку, ви ведете КОРО з підкріпленими фіскальними документами (у вашому випадку чеки за кожною оплаченою послугою) і, як випливає з Положення 637, можете не оприбутковувати готівку в касу на основі ПКО, якщо здаєте виручку у банк через інкасатора.

З другого боку, якщо ви оприбутковуєте виручку в касу, це потрібно відобразити в касовій книзі.

Порядок дій залежить від того, яким програмним продуктом 1С ви користуєтеся.

Розглянемо, як відобразити надходження готівкових грошових коштів з РРО в касу, інкасацію у банк і зарахування на розрахунковий рахунок у конфігурації «1С: Бухгалтерія для України».

КРОК 1. Для того, щоб мати можливість фіксувати надходження готівкових коштів у розрізі окремих об’єктів торгівлі (магазин, офіс) або навіть окремих касових апаратів, попрацюємо з довідником «Склади, місця зберігання». У формі елемента довідника в реквізиті «Найменування» зазначаємо «Магазин № 1» або РРО 123, у реквізиті «Вид складу» обираємо обов’язково «Роздрібний» (див. Рис. 1).

  1. 1. Довідник «Склади, місця зберігання»

КРОК 2. У довіднику «Контрагенти» створюємо картку того банку, в який ви здаєте виручку і який потім зарахує вам її на ваш розрахунковий рахунок.

КРОК 3. У день, коли надійшла виручка, створюємо документ «Прибутковий касовий ордер» з видом операції «Прийом роздрібного виторгу» (див. Рис. 2).

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Документ не формує проведень (це специфіка саме конфігурації «Бухгалтерія»), але він потрібний для заповнення Касової книги.

Проведення Д-т 301 — К-т 70 формує документ реалізації.

Прибутковий ордер БЛАНК

Рис. 2. Прибутковий касовий ордер з видом операції «Прийом роздрібного виторгу»

КРОК 4. У день, коли здаємо виручку у банк, створюємо документ «Видатковий касовий ордер» з видом операції «Інкасація коштів». Документ формує проведення Д-т 333 — К-т 301 (див. Рис. 3).

Рис. 3. Видатковий касовий ордер з видом операції «Інкасація коштів»

КРОК 5. Рух за банківською випискою відображаємо документом «Платіжний ордер на надходження коштів» з видом операції «Інкасація коштів». Документ формує проведення Д-т 311 — К-т 333.

Рис. 4. Платіжний ордер на надходження коштів з видом операції «Інкасація коштів»

КРОК 6. Формуємо касову книгу. Зверніть увагу, що згідно з пунктом 3.10 глави 3 Положення № 637 в касових ордерах, які оформлюють при здаванні готівки у банк, реквізит «Отримано» не заповнюють (див. Рис. 5).

Рис. 5. Касова книга


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді