Для виплати заробітної плати банк відкриває працівникам картрахунки. Розпоряджаються такими рахунками за допомогою банківських платіжних карток.
Для зарахування винятково зарплати, стипендії, пенсії, соціальної допомоги та інших соцвиплат банк відкриває фізособі окремий поточний рахунок або використовує уже відкритий (п. 6.9 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління НБУ від 12.11.2003 № 492).
Окремою ознакою поточного рахунку для зарахування таких виплат є додатковий параметр до аналітичного рахунку. Банк визначає його самостійно.
Відкриваючи новий рахунок, клієнт має зазначити у заяві, що він призначений для зарахування зарплати, стипендії, пенсії, соціальної допомоги та інших передбачених законом соцвиплат. Таку інформацію наводять у рядку «Додаткова інформація».
Якщо ж клієнт банку вже користується рахунком для отримання таких виплат, відкривати ще один окремий рахунок не потрібно. Банку достатньо укласти з клієнтом додатковий договір до договору банківського рахунку, в якому передбачити обмеження щодо зарахування коштів.
Тобто фактично банк відкриває працівникові своєрідний «зарплатний» рахунок, на який йому перераховуватимуть зарплату чи інші соціальні виплати. Однак із цього правила є винятки.
На «зарплатний» рахунок НБУ (лист від 01.10.2014 № 25-110/55892) дозволяє також перераховувати:
- кошти, що були раніше помилково (надміру) перераховані з цього окремого рахунку;
- кошти за повернуті товари чи неотримані послуги, що були оплачені з цього рахунку за допомогою електронного платіжного засобу.
Крім того, фахівці Нацбанку зазначають, що коли клієнт бажає зараховувати інші надходження, він може відкрити для цієї мети поточний рахунок.
Встановлений порядок виплати зарплати — зовсім не примха Нацбанку. Це пов’язано з правилами оподаткування процентів.
Як виправити: ► недонараховану зарплату ► недоплату відпускних, лікарняних, декретних ► переплату ► помилкові базу та суму ЄСВ
Оподаткування процентів
Пасивні доходи у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок включають до оподатковуваного доходу платника, тобто оподатковують ПДФО (пп. 164.2.8 Податкового кодексу України; ПК). Однак це не стосується процентів, нарахованих на поточні банківські рахунки, за якими на користь фізосіб виплачують винятково заробітну плату, стипендії, пенсії, соціальну допомогу та інші передбачені законом соцвиплати. Такі суми звільнено від оподаткування ПДФО (пп. 165.1.41 ПК).
Тобто, щоб відокремити неоподатковувані проценти від оподатковуваних, вирішено виокремити поточні рахунки фізосіб за ознакою надходжень.
Банк відокремлює
неоподатковувані проценти від оподатковуваних
НБУ у своєму уже згадуваному листі зазначає, що для дотримання та реалізації вимог підпункту 164.2.8 ПК банк має відокремлювати кошти, дохід від яких у вигляді процентів включають до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, від доходу, який не оподатковують.
Попри це податківці у черговому роз’ясненні зазначають, що коли платник на банківський рахунок, призначений для зарахування винятково зарплати, стипендії, пенсії, соціальної допомоги та інших соцвиплат, отримує будь-які інші доходи, проценти, нараховані за таким банківським рахунком, оподатковують ПДФО (лист ДФС від 25.09.2014 № 3933/6/99-99-17-03-03-15). Тобто фактично фахівці органу контролю не обмежують види виплат на «зарплатні» рахунки, а лише наполягають на оподаткуванні процентів, нарахованих на залишок таких коштів.
Коли зарплатна картка — не лише для зарплати
Банківський договір про відкриття рахунку може містити додаткові умови, за якими на зарплатну картку (крім зарплати) можуть перераховувати особисті кошти й інші надходження. Банки не порушують при цьому законодавства. Як це можливо? У разі якщо банківський договір не передбачає нарахування процентів на залишок коштів на «зарплатному» рахунку, у фізособи фактично не виникає бази оподаткування ПДФО. Відповідно, немає й потреби відокремлювати оподатковувані проценти від неоподатковуваних. Тому на такі «зарплатні» рахунки банки дозволяють перераховувати не лише зарплату, а й інші кошти.
Отже, підприємство може перерахувати на зарплатну картку працівника підзвітні та інші «не зарплатні» кошти, лише якщо це передбачено умовами банківського договору, укладеного під час відкриття рахунку. Якщо таких умов не прописано, зарахувати суми можна на іншу (не зарплатну) картку працівника.
Як виправити: ► недонараховану зарплату ► недоплату відпускних, лікарняних, декретних ► переплату ► помилкові базу та суму ЄСВ
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"