Робота під час декрету та догляду за дитиною

Головний бухгалтер (єдиний) йде у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами й у відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Підприємство не планує наймати нового бухгалтера. Чи може бухгалтер працювати за неповного робочого дня?

Головний бухгалтер (єдиний) йде у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами й у відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Втрата первинних документів через руйнування офісу

Підприємство не планує наймати нового бухгалтера. Чи може бухгалтер, перебуваючи у зазначених відпустках, виконувати роботу на підприємстві (обчислювати заробітну плату та подавати звітність) на умовах неповного робочого дня? Як це правильно оформити?

Якщо ні, то чи може обов’язки бухгалтера виконувати керівник?

РІШЕННЯ

Вихід на роботу (у т. ч. на неповний робочий день) до закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, припиняє її. Тому жінка-головбух має сама визначитися, скористатися своїм правом на таку відпустку чи працювати на підприємстві. Натомість вона може працювати на умовах неповного робочого часу під час перебування у відпустці для догляду за дитиною. Чому так, пояснимо детальніше.

Робота під час відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами

Перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами (далі — декретна відпустка) є правом, а не обов’язком. Тому жінка має право продовжувати працювати ще деякий час після надання декретної відпустки, а також перервати цю відпустку та розпочати роботу раніше дати, зазначеної у листку непрацездатності.

На це звертають увагу у своїх листах Мінсоцполітики від 23.05.2008 № 273/020/99-08, ФСС з ТВП від 09.11.2011 № 3361-07.

Але жінці, яка за власним бажанням продовжує працювати, незважаючи на виданий листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами, або завчасно повертається до роботи, фонд соцстраху оплатить лише дні фактичної декретної відпустки. А за період роботи (на умовах повного чи неповного робочого часу) їй виплатять заробітну плату.

Зазначене, знову ж таки, узгоджується з позицією Мінпраці, викладеній у листі від 18.07.2007 № 441/020/99-07. Позаяк чинне законодавство не передбачає одночасної виплати заробітної плати і допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами за один і той самий період.

Про вихід працівниці на роботу до закінчення декретної відпустки роботодавець має оформити наказ, який є підставою припинити таку відпустку і виплату допомоги у звֹ’язку з вагітністю та пологами, що компенсує втрату заробітної плати, за відповідну частину періоду зазначеної відпустки.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування на підставі наказу про вихід працівниці на роботу і листка непрацездатності приймає рішення припинити виплату матеріального забезпечення. Необхідні дані вносять до протоколу засідання комісії із соціального страхування (рішення уповноваженого). Відповідно до вимог статті 34 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV роботодавець як страхувальник зобов’язаний невикористані страхові кошти повернути до робочого органу фонду соцстраху, що здійснив фінансування, протягом трьох робочих днів (див. лист ФСС з ТВП від 16.09.2013 № 04-29-2494).

Робота під час декрету та догляду за дитиною Увага: розрахунковим періодом для обчислення середньої заробітної плати для розрахунку допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами є 12 календарних місяців перебування у трудових відносинах (з першого до першого числа) за останнім основним місцем роботи застрахованої особи, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок, а не 12 календарних місяців перед фактичним перебуванням у даній відпустці (п. 25 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266).

Отже, жінка може скористатися своїм правом на декретну відпустку, а може не зважати на виданий листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами і вийти на роботу. Така працівниця може працювати на підприємстві як повний, так і неповний робочий день, отримуючи за це зарплату.

Вихід працівниці на роботу до закінчення декретної відпустки припиняє таку відпустку і право на виплату допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами. Лікарняний листок оплачуватимуть їй тільки за фактичний час перебування в декреті.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Вебінар для бухгалтера

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді