Затримка виплати зарплати: можливі наслідки

Своєчасність та обсяги виплати зарплати працівникам не можна ставити у залежність від здійснення інших платежів та їх черговості

Заробітну плату своїм працівникам роботодавець має виплачувати регулярно в робочі дні в строки, визначені у колективному договорі. Причому не рідше ніж двічі на місяць та з інтервалом не більш як 16 календарних днів. Якщо день виплати заробітної плати припадає на вихідний, святковий або неробочий день, виплатіть її напередодні.

Ці вимоги стосуються всіх роботодавців — як юридичних осіб, так і фізичних осіб — підприємців.

Своєчасність та обсяги виплати зарплати працівникам не можна ставити у залежність від здійснення інших платежів та їх черговості.

Якщо затримуєте виплату зарплати на один і більше календарних місяців, працівникам потірбно нарахувати й виплатити компенсацію втрати частини зарплати (ст. 34 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР; далі — Закон № 108).

Як розрахувати компенсацію за затримку виплати зарплати

За загальним правилом, компенсацію розраховують за формулою:

Компенсація за затримку зарплати = (Заборгованість із зарплати × Приріст індексу споживчих цін у %) ÷ 100.

Індекс споживчих цін обчислюють шляхом множення щомісячних індексів споживчих цін, які публікує Держстат, за період невиплати заробітної плати. Індекс споживчих цін у місяці, за який виплачують зарплату, до розрахунку не включають.

Припустимо, що підприємство затримало працівникам зарплату за вересень 2016 року і виплатило її у липні 2017-го. Сума загальної заборгованості — 100 000 грн. Розмір компенсації за всіма працівниками становить 14 000 грн (100 000 грн × 14% ÷ 100).

Чи можна віднести компенсацію на витрати

Так, в бухобліку компенсаційні виплати з оплати праці включають до складу витрат на оплату праці на підставі пункту 23 П(С)БО 16 «Витрати». Позаяк податок на прибуток обчислюють на основі бухгалтерського фінрезультату, сума компенсації впливає і на об’єкт оподаткування податком на прибуток (пп. 134.1.1 Податкового кодексу України; ПК). При цьому не виникає різниць.

Чи обкладають компенсацію ПДФО та ЄСВ

Так, підприємство, що виплачує компенсацію за затримку зарплати працівникові, має утримати ПДФО із суми такого доходу за його рахунок за ставкою 18% (п. 167.1 ПК) і сплатити (перерахувати) його до бюджету під час виплати такого доходу. Також із суми компенсації утримуйте військовий збір за ставкою 1,5%.

Компенсація працівникам втрати частини зарплати через порушення строків її виплати належить до фонду оплати праці (пп. 2.2.8 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5). Тому така виплата є об’єктом для нарахування ЄСВ.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"

зміст


Бухгалтерський вебінар

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді