Електрик працює за трудовою угодою на одному підприємстві, а на іншому — за цивільно-правовим договором (ЦПД). Там він забезпечує справність, безаварійну та надійну роботу обслуговуваних пристроїв та електроустаткування; ліквідує несправності в роботі пристроїв, виконує їх ремонт, монтаж і регулювання. Роботу провадить щомісяця у вільний від основної роботи час. Підприємство, де електрик працює за ЦПД, розраховується з ним за актами виконаних робіт щомісяця. Чи можна оформляти за ЦПД роботи, які повторюються кожного місяця?
Різниця між трудовим і цивільно-правовим договором
Законодавство не обмежує кількості ЦПД, які можна укласти з однією особою. Однак врахуйте, що укладати ЦПД з одним виконавцем тричі або більше за рік ризиковано. Адже є висока ймовірність, що у разі перевірки ревізори звернуть на це увагу і спробують перекваліфікувати договір на трудовий. У результаті до підприємства застосують фінансові санкції у розмірі 30 мінімальних зарплат за кожного працівника, щодо якого порушили трудове законодавство.
Крім того, якщо фізособа — не підприємець систематично надає послуги (виконує роботи), може постати питання щодо правомірності здійснення нею діяльності без державної реєстрації. Адже ключовим критерієм підприємницької діяльності є систематичність виконання робіт чи надання послуг не менше трьох разів протягом року (п. 4 Постанови ВСУ «Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини у сфері господарської діяльності» від 25.04.2003 № 3). Тому, якщо фізособа укладе протягом календарного року три та більше ЦПД можуть визнати трудовим та виявити провадженням підприємницької діяльності без держреєстрації.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"