Хто підписує акти наданих послуг (виконаних робіт)

Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
На особу оформили разову довіреність про право підписувати договір від імені юрособи. Хто за таких умов має підписувати акти наданих послуг за цим договором зі сторони юрособи: довірена особа, що підписала договір за юрособу, чи безпосередньо керівник юрособи?

У цій ситуації — винятково керівник юрособи. Обгрунтуємо.

Право підписувати акт виконаних робіт або наданих послуг має підтверджувати довіреність. У довіреності має бути чітко прописано, за яким договором довіреній особі надано право підписувати акти виконаних робіт (наданих послуг). Якщо довіреності немає, підписувати акти має право лише керівник. Такого правила слід дотримувати навіть тоді, коли в договорі сторони обумовили можливість ставити підпис для третіх осіб.

УВАГА:

коли працівник підписує документи від імені юрособи, він має зазначати саме свою посаду, а також те, що документи він підписує за довіреністю

Ані трудовий договір, ані посадова інструкція чи інші локальні акти підприємства не дають права ставити підпис без довіреності. Тобто, щоб оформити акт наданих послуг (виконаних робіт), сторони угоди зобов’язані надати одна одній підтвердження повноважень візувати документ.

УВАГА:

без довіреності від імені юридичної особи може виступати лише її виконавчий орган, зокрема керівник (ст. 62 Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.1991 № 1576-XIIст. 92 Цивільного кодексу України; ЦК). Тому для всіх інших осіб, що діють від її імені під час підписання документів для третіх осіб, довіреність, видана керівником, обов’язкова (ст. 246 ЦК). Навіть якщо повноваження підписувати відповідні документі закріплені у трудовому договорі, посадовій інструкції або локальному нормативному акті юридичної особи.

В описаній ситуації підписувати акти наданих послуг за договором від імені юрособи має саме керівник, а не довірена особа, що підписувала такий договір за разовою довіреністю. Позаяк разову довіреність видають, щоб виконати конкретну дію. Коли документи підписали (у цій ситуації — договір про надання послуг) або виконали довірені дії, довіреність втрачає силу, тому її вже не можна використовувати для інших операцій, навіть пов’язаних із цією дією або на її виконання (наприклад, підписувати первинку на виконання договору).

Якщо юрособі необхідно, аби акти підписувала інша, ніж керівник, особа, ліпше керівникові видати такій особі спеціальну або генеральну довіреність.

Спеціальна, як правило, дає право підписувати документи потрібну кількість разів за однією конкретною дією.

Генеральна довіреність розширює повноваження довіреної особи. Вона дає можливість представляти інтереси довірителя в усіх сферах діяльності — від отримання пошти до підписання договорів і первинки за ними.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді