Зміни до звітності з ПДВ: до інвентаризації ПН/РК готуйсь!

Податкову декларацію з ПДВ знову змінили. Цього разу Мінфін оновив додатки 1, 5 і 9 до декларації. Аби заповнити оновлену форму декларації, платникам доведеться інвентаризувати податкові накладні та розрахунки коригування до них, складені з 01.07.2015

Досконалості немає меж — цей принцип Мінфін знову й знову застосовує до податкової декларації з податку на додану вартість* (далі — Декларація). Адже її форму вкотре змінили відповідно до наказу Мінфіну «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 28 січня 2016 року № 21» від 23.03.2018 № 381 (далі — Наказ № 381). То що ж змінили цього разу?

*Податкова декларація з податку на додану вартість, форму якої затверджено наказом Мінфіну від 28.01.2016 № 21.

Зміни до звітності з ПДВ: до інвентаризації ПН/РК готуйсь!
Наталія Товченикексперт з бухгалтерського обліку та оподаткування, Київ
► графа «Зведена податкова накладна» ► графа «Складена на операції, звільнені від оподаткування» ► графа «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» ► заголовна частина ПН ► дата складання ► порядковий номер ► постачальник (продавець) ► отримувач (покупець) ► таблична частина ПН ► підпис в ПН

Оновлені додатки

Наказ № 381 вніс зміни до форми Декларації. Зокрема, у новій редакції виклали:

Зазнав змін і Порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ**. У ньому з’явилися норми, що пояснюють особливості заповнення оновлених додатків 1 та 5.

** Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджений наказом Мінфіну від 28.01.2016 № 21.

додаток 1

Додаток 1 доповнили двома новими таблицями. А саме:

  • Таблицею 1.1 — Відомості з таблиці 1 (Д1) (додаток 1) про коригування податкових зобов’язань у разі збільшення суми компенсації за звітний (податковий) період на підставі розрахунків коригування, складених у звітному (податковому) періоді та не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних на дату подання податкової декларації з податку на додану вартість;
  • Таблиця 1.2 — Відомості про коригування податкових зобов’язань у разі збільшення суми компенсації за минулі звітні (податкові) періоди на підставі розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 01 липня 2015 року та не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних на дату подання податкової декларації з податку на додану вартість (крім розрахунків коригування, які складені у звітному (податковому) періоді, за який подається така декларація, та які не зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, що зазначені у таблиці 1.1 (Д1) (додаток 1))**.

Як ви зрозуміли з назви цих таблиць, до них потрібно вносити відомості про розрахунки коригування на збільшення податкових зобов’язань, не зареєстровані у Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН). У таблиці 1.1 додатка 1 зазначатимете дані про незареєстровані розрахунки коригування звітного періоду. Заповнюватимете таблицю 1.1, коли коригуватимете податкові зобов’язання у зв’язку зі збільшенням суми компенсації за звітний (податковий) період на підставі розрахунків коригування, складених у звітному (податковому) періоді та не зареєстрованих в ЄРПН на дату подання декларації.

Таблицю 1.2 додатка 1 заповните один раз (відповідно до примітки **) за звітний (податковий) період, за який вперше подаватимете Декларацію за оновленою формою. Для цього доведеться провести інвентаризацію всіх розрахунків коригування, складених із 01.07.2015, та виявити не зареєстровані у ЄРПН.

Як скористатися пільгою з ПДВ, якщо продаємо імпортну програмну продукцію. Чи потрібно розмитнювати програмну продукцію та реєструвати податкову накладну?

додаток 5

Додаток 5 аналогічно доповнили новими таблицями, до яких вноситимете відомості про складені та не зареєстровані у ЄРПН податкові накладні:

  • Таблиця 1.1 — Відомості з таблиці 1 (Д5) (додаток 5) про включені суми податку на додану вартість, вказані в податкових накладних, не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних на дату подання податкової декларації з податку на додану вартість, до суми податкових зобов’язань за звітний (податковий) період;
  • Таблиця 1.2 — Відомості про суми податку на додану вартість, вказані в податкових накладних, складених з 01 липня 2015 року та не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних на дату подання податкової декларації з податку на додану вартість (крім податкових накладних, які складені у звітному (податковому) періоді, за який подається така декларація, та які не зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, що зазначені у таблиці 1.1 (Д5) (додаток 5)), включені до суми податкових зобов’язань за минулі звітні (податкові) періоди**.

До таблиці 1.1 додатка 5 доведеться вносити дані про незареєстровані податкові накладні звітного періоду. Заповнюватимете таблицю 1.1, коли формуватимете суми податкових зобов’язань за звітний (податковий) період на підставі податкових накладних, не зареєстрованих в ЄРПН на дату подання Декларації.

Таблицю 1.2 додатка 5 також заповните один раз (відповідно до примітки **) за звітний (податковий) період, за який вперше подаватимете Декларацію за оновленою формою. Для цього проведіть інвентаризацію всіх податкових накладних, складених із 01.07.2015, і виявіть такі, що не зареєстровані у ЄРПН.

додаток 9

Додаток 9 фактично привели у відповідність до законодавчих норм. Адже із 01.01.2018 сільгосппідприємства обчислюють дотацію за обсягом податкових зобов’язань з ПДВ з постачання товарів за результатами сільгоспдіяльності, що розрахували на підставі зареєстрованих за відповідний звітний період податкових накладних. Для порівняння: у 2017 році за основу для обчислення дотації брали позитивне значення різниці між сумою податкового зобов’язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду.

В оновленій таблиці 1 додатка 9 сільгосппідприємства зазначатимуть обсяг податкових зобов’язань з ПДВ з постачання товарів за результатами діяльності за операціями, визначеними пунктом 16-1.3 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» від 24.06.2004 № 1877-IV. Обсяг податкових зобов’язань обчислюватимуть за даними податкових накладних за відповідний звітний (податковий) період, зареєстрованих у ЄРПН.

Перший звітний період

Наказ № 381 набирає чинності з першого числа місяця, що настає за місяцем його офіційного опублікування. Станом на 03.05.2018 його ще не опублікували.

За нормами пункту 46.6 Податкового кодексу України (ПК) до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому їх оприлюднили, залишаються чинними попередні форми декларацій (розрахунків).

Якщо Наказ № 381 опублікують у травні, платники ПДВ, що застосовують звітний період — місяць, уперше подаватимуть оновлену форму Декларації, звітуючи за червень 2018 року. Платники ПДВ, що застосовують звітний період — квартал, подаватимуть оновлену форму Декларації для звітування за ІІІ квартал 2018 року.

Утім, податківці можуть визначити інший звітний період, за який платникам доведеться вперше подавати оновлену форму Декларації. Усе залежить від того, на яку дату податківці бажають провести звіряння не зареєстрованих у ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування. Тож зачекаємо пояснень податківців...


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Вебінар для бухгалтера

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді