Знав би, що прийде такий працівник, — не відчинив би йому дверей. Таке постійно чуємо від керівників підприємств. Але в тому й інтрига життя — не знаєш, що на тебе чекає і з якими людьми зведе доля. Розповімо про хитрощі, до яких часто вдаються працівники.
Будьте в темі! ТОП-Зміни законодавства у зручній таблиці
1. Не відпрацював жодного робочого дня, а гроші отримав
Ситуація. Працівник приніс документи, щоб оформити трудові відносини. Бухгалтер їх обробив і подав до ДФС повідомлення про початок трудових відносин. Але працівник із першого трудового дня узяв відпустку без збереження заробітної плати. В останній день відпустки приніс заяву на звільнення і просить розірвати трудові відносини без відпрацювання двох тижнів через поважні причини (ст. 38 Кодексу законів про працю України; КЗпП).
Усе б нічого, проте відпустку без збереження зарплати зараховують до стажу, що дає право на щорічну основну відпустку (ст. 25 і 26 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР). Наприклад, відпустка без збереження зарплати за згодою сторін тривала 15 календарних днів (к. дн.). Отже, не відпрацювавши жодного робочого дня, працівник «заробив» 1 к. дн. щорічної відпустки, за яку має право отримати компенсацію.
Тобто, якщо посадовий оклад — 15 000,00 грн, сума компенсації дорівнюватиме 508,47 грн до нарахування (15 000,00 × 12 ÷ 354 к. дн.). Якому роботодавцеві це сподобається?
Як не потрапити на гачок. Перевіряйте підстави для відпустки без збереження зарплати. Якщо їх немає чи вони не поважні, відмовляйте. Тоді в разі звільнення працівника не буде чого компенсувати.
Калькулятор днів щорічної відпустки
2. Пообіцяв вийти на роботу і не вийшов
Ситуація. Роботодавець і працівник потиснули одне одному руки й домовилися про початок трудових відносин. Готова і бухгалтерія. Зокрема, своєчасно подала повідомлення до ДФС. Але працівник передумав і не став до роботи.
Якщо працівник, якого працевлаштували, не розпочав роботу, подайте до ДФС скасовуюче повідомлення. Конкретних строків для цього немає. Орієнтуйтеся на дату скасування наказу про приймання на роботу. Є такий наказ — є і підстава скасувати повідомлення до ДФС.
Проте будьте обачні — працівник міг не вийти на роботу через хворобу або якесь лихо. Тому спочатку з’ясуйте причину неявки. Якщо «форс-мажор» — складіть акт про відсутність працівника на роботі. Якщо передумав працювати — акт про відмову стати до роботи.
Застереження! Якщо причина неявки — непрацездатність, а ви цього не з’ясували, працівник може звернутися до суду з вимогою поновити його на роботі й виплатити втрачений заробіток.
Ми навели лише ТОП-сімку ситуацій, адже фантазія шахраїв невичерпна. Хочете мати розширений перелік — читайте тижневик «Головбух».
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"