Хімічні реактиви за загальними властивостями належать переважно до лікарських засобів (ЛЗ), але деякі потрапляють під визначення медичних виробів (МВ).
Обіг хімічних реактивів зокрема та ЛЗ і МВ загалом у медзакладі організуйте відповідно до Методичних рекомендацій ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я, затверджених наказом МОЗ від 09.09.2014 № 635 (далі — Методрекомендації № 635). Обліковуйте їх:
- на складі;
- у відділеннях;
- на постах.
Будьте в темі! ТОП-Зміни законодавства у зручній таблиці
Склад
Приймання. Матеріально відповідальний працівник складу приймає ЛЗ та МВ на підставі трьох примірників прибуткової накладної — для бухгалтерії, складу та постачальника. У кожному він розписується про отримання.
Усі ЛЗ та МВ, що є на складі, підлягають обов’язковому аналітичному обліку у Книзі складського обліку лікарських засобів та медичних виробів. Форму книги містить додаток 1 до Методрекомендацій № 635.
Скачати Бланк Книги складського обліку
Видача. Склад видає ЛЗ та МВ у відділення на підставі накладних (вимог). Їх виписують старші медсестри відділень: кожну вимогу — у двох примірниках. Один примірник залишається у старшої медсестри, другий — у матеріально відповідальної особи складу.
Реєстрація накладних. Матеріально відповідальний працівник складу реєструє всі накладні — і прибуткові, і вимоги. Для реєстрації він використовує форми з додатків до Методрекомендацій № 635:
- реєстр отриманих прибуткових накладних — додаток 3;
- реєстр виданих накладних (вимог) — додаток 4.
Кожен реєстр склад оформляє у двох примірниках. До першого він підшиває всі накладні певного виду, а відтак подає до бухгалтерії не пізніше 1-го числа місяця, наступного за звітним.
Бухгалтерія перевіряє первинні документи, перші примірники реєстрів залишає в себе, а другі оздоблює відмітками про приймання первинки та повертає на склад.
Звітування. Склад щомісяця подає бухгалтерії Звіт про надходження і відпуск (використання) лікарських засобів та медичних виробів. Строк — не пізніше другого числа місяця, наступного за звітним. Форму Звіту містить додаток 6 до Методрекомендацій № 635.
Облік лікарських засобів, медвиробів та медобладнання: від придбання до списання
Відділення
Облік. Відділення отримують ЛЗ та МВ зі складу та розподіляють між постами та маніпуляційними. Ці процеси вони відображають у Журналі обліку отриманих і використаних лікарських засобів та медичних виробів (додаток 5 до Методрекомендацій № 635).
Для кожного засобу чи виробу в Журналі мають бути:
- найменування;
- окремий запис.
Кількість ЛЗ і МВ, виданих на пости та в маніпуляційні, матеріально відповідальна особа відділення зазначає в графі 8 Журналу. Одержувач проставляє ПІБ та підпис про отримання у графах 11 та 12.
Дані про фактичне використання запасів у графі 9 Журналу відділення мають збігатися з даними графи 4 «Використано» у Звіті про надходження і використання лікарських засобів та медичних виробів постами (маніпуляційними кімнатами).
Залишок на кінець місяця (графа 10) обчислюйте за формулою:
Залишок на початок місяця (графа 3) + «Надійшло» (графа 6) – «Фактично використано» (графа 9)
Звітування. Відділення, як і склад, щомісяця подають бухгалтерії Звіт про надходження і відпуск (використання) лікарських засобів та медичних виробів. Строк — не пізніше другого числа місяця, наступного за звітним. Цей звіт грунтується на даних постів і маніпуляційних.
Пости та маніпуляційні
Облік. Головні (старші) медсестри відділень видають ЛЗ і МВ, що отримали зі складу, на пости та в маніпуляційні відповідно до листків-призначень хворим.
Медсестри постів/маніпуляційних відображають використання ЛЗ і МВ у Журналі обліку фактично отриманих і використаних лікарських засобів та медичних виробів постами (маніпуляційними кімнатами) (додаток 7 до Методрекомендацій № 635).
Звітування. На підставі своїх журналів обліку медсестри постів/маніпуляційних складають щомісячний Звіт про надходження і використання лікарських засобів та медичних виробів постами (маніпуляційними кімнатами) (додаток № 8 до Методрекомендацій № 635). Цей Звіт вони подають головній (старшій) медичній сестрі відділення не пізніше першого числа місяця, наступного за звітним. За звітністю постів/маніпуляційних відділення формує Звіт для бухгалтерії.
Отже, склад і відділення медзакладу зобов’язані відображати в облікових формах отримання, видачу та використання ЛЗ і МВ, а також подавати первинку та звіти з цих питань до бухгалтерії.
Перевіряйте за Чек-лістами, чи веде ваш заклад обов’язкові облікові форми та чи отримує бухгалтерія всі належні документи про рух ЛЗ і МВ.
Шпаргалки
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"