Бухгалтерська довідка: коли та як складати

UA RU
Автор
керівник експертної групи Експертус Головбух
Консультація допоможе оформити бухдовідку якщо затримуються документи від контрагента, треба виправити помилку або задокументувати госпоперацію, коли немає типової форми первинки. Як застосовувати бухдовідку — вчергове роз’яснив Мінфін, а експерт підготувала колекцію зразків бухдовідок для різноманітних ситуацій

Бухгалтерська довідка: форма

Бухгалтерська довідка — популярний документ у роботі бухгалтера. Її форму можете створити як на папері, так і за допомогою облікового програмного забезпечення. Чи існує її затверджена форма? Так, існує. У коментованому листі Мінфін нагадує: щоб виправити помилки в регістрах обліку комерційні підприємства керуються формою довідки з Методичних рекомендацій по застосуванню регістрів бухгалтерського обліку, затверджених наказом Мінфіну від 29.12.2000 № 356. Але зауважимо: документувати госпоперації можете і за допомогою бланків, що виготовите власноруч. Лише не забудьте включити до них обов’язкові реквізити первинних документів або типових чи спеціалізованих форм (п. 2.6 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджене наказом Мінфіну від 24.05.1995 № 88; даліПоложення № 88).

Чи може бухдовідка замінити авансовий звіт

Бухгалтерська довідка: обов'язкові реквізити

Первинні документи у паперовій/електронній формі повинні мати такі обов’язкові реквізити:

  • назву документа (форми);
  • дату складання;
  • назву підприємства, від імені якого склали документ;
  • зміст і обсяг, одиницю виміру господарської операції;
  • посади і прізвища осіб, відповідальних за проведення і правильність оформлення господарської операції (окрім первинних документів, вимоги до яких встановлює Нацбанк);
  • особистий підпис або інші дані, що уможливлюють ідентифікацію особи, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Залежно від характеру госпоперації і технології опрацювання облікової інформації включіть до первинки додаткові реквізити — печатку, номер документа, підставу для проведення операції тощо (ч. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІV; даліЗакон про бухоблік).

Бухгалтерська довідка: виправлення помилок

Найпоширеніший випадок — коли бухгалтер за допомогою бухдовідки виправляє помилку. Мінфін згадує лише один спосіб, коли через бухдовідку можна внести правки, — метод «сторно». Проте бухдовідка знадобиться:

Бухдовідка про неправильну класифікацію об’єкта НА

Бухдовідка про неправильну класифікацію об’єкта НА

СКАЧАТИ ЗРАЗОК

Бухдовідка про виправлення податкового зобов’язання

Бухдовідка про виправлення податкового зобов’язання

СКАЧАТИ ЗРАЗОК

Бухдовідка щодо занижених витрат

Бухдовідка щодо занижених витрат

СКАЧАТИ ЗРАЗОК

Бухгалтерська довідка як первинний документ

Чи є бухгалтерська довідка первинним документом? Якщо треба оформити господарську операцію, на яку законодавство не передбачає первинну документацію, складіть довідку.

За допомогою бухдовідки зможете:

  • провести залік заборгованостей;
  • списати доходи/витрати на фінансовий результат;
  • включити фінрезультат звітного періоду до складу нерозподіленого прибутку (непокритого збитку).

Окрім цього, стосовно деяких госпоперацій бухдовідка виконує функції первинного документа і підтверджує розрахунки (табл.).

Бухдовідка як первинний документ

ПЕРЕГЛЯНУТИ ТАБЛИЦЮ ПОВНІСТЮ ⏩

Як оформити бухгалтерську довідку, якщо первинка від контрагента запізнюється

Законодавство приписує показувати госпоперації в обліку в тому звітному періоді, коли їх провели (ч. 5 ст. 9 Закону про бухоблік). Підтверджує цей факт первинний документ (ч. 1 ст. 9 Закону про бухоблік). Якщо на момент закриття звітного періоду первинка від контрагента запізнюється, дозволено задокументувати операцію самотужки (п. 2.5 Положення № 88). А саме: оформити операцію внутрішнім документом (актом).

Бухдовідка про заборгованість контрагента

Бухдовідка про заборгованість контрагента

СКАЧАТИ ЗРАЗОК



зміст


Бухгалтерський вебінар

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді