У аграрія вкрали насіння: документуємо та відображаємо в бухобліку
⚡️ ПН аграрія у небезпеці: підкажемо, як її уберегти
Для прикладу візьмемо конкретну ситуацію. На основі неї з’ясуємо, що робити у подібній ситуації, як документально оформити втрати, та відобразити в бухпроведеннях.
Ситуація. Зі складу фермерського господарства — платника ПДВ вкрали соняшникове насіння. Крадіїв знайшли. Суд виніс їм вирок. Частину грошей крадії відшкодували. Як відобразити ці операції у бухгалтерському та податковому обліку з ПДВ — дізнаєтеся нижче.
Маємо знову перелаштуватися, передивитися договори із контрагентами та працювати з урахуванням змін. Дізнайтеся, на яку сільгосппродукцію залишили 14%-ву ставку ПДВ, а на яку повернули основну, яку ставку застосовувати при перегляді цін на поставлену до серпня продукцію, а також чи вдасться відтермінувати дату виникнення ПДВ-зобовʼязань за умовами договору.
Крок 1. Проведіть інвентаризацію
Найперше за фактом крадіжки проведіть інвентаризацію (п. 7 розд. І Положення № 879).
Голова фермерського господарства призначає комісію, яка проводить інвентаризацію, оформляє інвентаризаційні, звіряльні відомості. Потім комісія засідає та ухвалює рішення про списання з балансу викраденого. За наслідками засідання комісії складають протокол. Наведені інвентаризаційні документи затверджує голова фермерського господарства. Після цього вони стають підставою для записів у бухобліку.
Крок 2. Подайте заяву до поліції
За таємне викрадення чужого майна (крадіжку) встановлена відповідальність згідно зі статтею 185 Кримінального кодексу України.
Юрособа (у наведеній ситуації — фермерське господарство), якій кримінальним правопорушенням завдали майнової шкоди, — потерпілий у кримінальному провадженні (ст. 55 Кримінального процесуального кодексу України; КПК).
Тому фермерське господарство має звернутись із заявою про вчинене кримінальне правопорушення до поліції.
Увага: Не пізніше 24 год після отримання заяви відомості про правопорушення потрібно внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань і не пізніше 24 год з моменту внесення таких відомостей до Реєстру заявнику (фермерському господарству) мають надати витяг з Реєстру (ст. 214 КПК).
Якщо потерпілий, наприклад, голова фермерського господарства, особисто звернувся з письмовою заявою до відділку поліції, йому мають видати талон-повідомлення про прийняття і реєстрацію заяви (п. 4 розд. ІІ Порядку № 1001).
1 Порядок ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, затверджений наказом МВС від 08.02.2019 № 100.
Розглянемо податкові наслідки залежно від системи оподаткування.
Податкові наслідки, якщо фермерське господарство платник податку на прибуток
Об’єкт оподаткування податком на прибуток визначають як фінрезультат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних чи міжнародних стандартів фінзвітності, відкоригований (зменшений або збільшений) на податкові різниці, встановлені ПК (пп. 134.1.1 ПК).