Списані товарно-матеріальні цінності (ТМЦ) у зв’язку з визнанням їх непридатними для використання не можуть бути використані у межах господарської діяльності підприємства.
Зазвичай, у такому разі податківці рекомендують дотримуватися вимог пункту 198.5 Податкового кодексу України та донарахувати податкові зобов’язання.
Однак цього разу вони повідомили, що податкові зобов’язання з ПДВ підприємство не нараховує за таких умов, як:
- при придбанні ТМЦ суми ПДВ були включені до складу податкового кредиту;
- списані непридатні для використання ТМЦ були задіяні на етапах виробництва продукції (товарів, послуг);
- вартість ТМЦ включається до вартості готової продукції (товарів, послуг), операції з постачання якої підлягають оподаткуванню ПДВ.
У разі недотримання цих умов при списанні ТМЦ платник зобов’язаний визначити податкові зобов’язання з ПДВ за основною ставкою 20%, як і передбачено пунктом 198.5 ПК, оскільки ТМЦ не використовуються в оподатковуваних операціях.
Якщо підприємство оприбутковує списані ТМЦ на баланс за вартістю одна гривня, то при подальшому продажу таких ТМЦ як вторинної сировини за ціною, яка відповідає їх балансовій вартості (тобто одна грн.), податкові зобов’язання з ПДВ визначаються з огляду на договірну ціну продажу. Вона відповідає балансовій вартості таких ТМЦ (у цьому випадку одна грн.).
Лист ДФС від 16.03.2016 № 5737/6/99-99-19-03-02-15
Код УКТ ЗЕД попри його назву використовують не лише під час оформлення операцій зовнішньоекономічної діяльності, але й має безпосереднє відношення до податкових накладних за умови внутрішнього постачання товарів. Як визначити цей код, до яких наслідків можуть призвести помилки, чи можна його скорочувати, коли він не потрібен, розрахунок коригування при помилці в коді УКТ ЗЕД 2025 — це все знайдете у консультації
Податкова оприлюднила оновлений довідник податкових пільг станом на 31.03.2025. Там знайдете перелік пільг із податку на прибуток, оподаткування неприбуткових установ й організацій, плати за землю, ПДВ, державного мита тощо
У статті — актуальний календар бухгалтера на квітень 2025 року
Де взяти витяг з реєстру платників ПДВ? У статті знайдете алгоритм отримання витягу з реєстру платників ПДВ, а також бланк запиту про отримання витягу з реєстру платників податку на додану вартість (Форма № 1-ЗВР)
Додайте цю статтю в корисне й тримайте напохваті. Вона підказуватиме, як виправити помилки у зведених ПН. Рекомендації експерта підкріпили прикладом і зразками