Податківці роз’яснили нюанси контролю за трансфертним ціноутворенням у 2017 році у зв’язку із Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 № 1797-VIII.
Насамперед змінилися вартісні критерії визнання операцій контрольованими: обсяг річного доходу платника податків підвищено з 50 до 150 млн. грн., обсяг операцій платника з одним контрагентом збільшено з 5 до 10 млн. грн. Ці нові показники для визнання господарських операцій контрольованими поширюються на операції, що їх проводять після 01.01.2017.
Податківці зауважили, що головним критерієм для віднесення операцій до контрольованих є несплата контрагентом-нерезидентом податку на прибуток (корпоративного податку) у країні, де він зареєстрований. Отже, за умови сплати цього податку нерезидентом у звітному році й за відсутності критеріїв, визначених підпунктами «а»-«в» підпункту 39.2.1.1 Податкового кодексу України (ПК) операції не визнають контрольованими.
У листі також звернули увагу платників податку на прибуток на уточнення застосування методів встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки». Зокрема, на можливість використання для методу чистого прибутку не лише показників рентабельності, які базуються на показнику чистого прибутку, а й показника рентабельності операційних витрат.
Метод чистого прибутку використовують, наприклад, за відсутності або недостатності інформації, на підставі якої можна обґрунтовано дійти висновку про достатній рівень зіставності умов контрольованої операції з умовами зіставної(их) неконтрольованої(их) операції(й) у разі використання методів порівняльної неконтрольованої ціни, ціни перепродажу або «витрати плюс».
Лист ДФС від 02.02.2017 № 2376/7/99-99-15-02-01-17