Платники рентної плати за спеціальне використання води обчислюють її суму наростаючим підсумком з початку року і складають податкові декларації за формами, затвердженими:
- наказом Мінфіну від 17.08.2015 № 719 — за IV квартал 2016 року;
- наказом Мінфіну від 07.11.2016 № 927 — за І-IV квартали 2017 року.
Податкові декларації з рентної плати платники подають контролюючим органам за місцем податкової реєстрації. Облік платників і подання податкової звітності з рентної плати здійсняють з огляду на вимоги пункту 63.3 Податкового кодексу України, тобто за неосновним місцем обліку.
Так, на податковий облік за неосновним місцем обліку беруть водокористувачів, до складу яких входять структурні підрозділи, розташовані на інших територіях, ніж головне підприємство. А саме — за місцезнаходженням водних об’єктів, із яких здійснюють забір води, або за місцезнаходженням об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням або через які провадиться діяльність із використанням обсягів води, отриманих шляхом забору з таких водних об’єктів.
Суб’єкт господарювання, зареєстрований платником рентної плати, який у звітному році планує використовувати воду винятково для власних питних та санітарно-гігієнічних потреб, має право не подавати податкову звітність. Але для цього йому потрібно не пізніше граничного терміну подання податкової звітності з рентної плати за І квартал звітного року подати відповідному контролюючому органові складену у довільній формі заяву, у якій повідомити про відсутність у звітному році об’єкта оподаткування рентною платою.
Якщо ж у суб’єкта господарювання немає об’єкта оподаткування у деяких звітних періодах звітного року у зв’язку з використанням обсягів води у таких періодах винятково для власних питних та санітарно-гігієнічних потреб, суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу податкову звітність з рентної плати до кінця звітного року наростаючим підсумком.
Лист ДФС від 30.01.2017 № 2069/7/99-99-12-03-04-17