Законодавець скасував категорії складності будівництва (I, II, III, IV і V), передбачивши градацію забудов лише за класами наслідків — значним (СС3), середнім (СС2) та незначним (СС1).
Скасовано такий дозвільний документ, як декларація. Тепер значну частину об’єктів споруджуватимуть на підставі повідомлення про початок будівництва і прийняття в експлуатацію, решту — на підставі дозволу.
Так, право на виконання підготовчих робіт (якщо їх не було виконано раніше згідно з повідомленням про початок підготовчих робіт) і будівельних робіт на об’єктах, що за класом відповідальності належать до об’єктів із незначними наслідками (СС1), об’єктах, що їх будують на підставі будівельного паспорта, надаватимуть замовникові та генпідряднику чи підряднику (якщо субпідрядників не залучають) після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт.
Право на виконання підготовчих і будівельних робіт на об’єктах із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, підключення об’єкта будівництва до інженерних мереж і споруд надаватимуть замовникові та генпідряднику чи підряднику після отримання дозволу на виконання будівельних робіт.
Крім того, істотно посилено адмінвідповідальність у сфері будівництва.
Наприклад, тепер порушення вимог законодавства, будівельних норм, стандартів і правил та затверджених проектних рішень під час нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об’єктів чи споруд загрожуватиме штрафом: для громадян — від 50 до 100 нмдг (нині — від 10 до 50 нмдг), для посадових осіб — від 200 до 300 нмдг (нині — від 50 до 100 нмдг).
За виконання підготовчих робіт без подання повідомлення про початок їх виконання, якщо подання такого повідомлення є обов’язковим, а також наведення недостовірних даних у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт застосовуватимуть штраф від 200 до 300 нмдг (замість нинішніх 100-150 нмдг).
Закон України від 17.01.2017 № 1817-VIII