Працівник надав листок непрацездатності виданий 10 липня 2015 року зі стаціонару, а сам працівник був звільнений від роботи з 3 по 10 липня. Як здійснювати нарахування допомоги: за новими чи старими правилами?
Постанова КМУ від 26.06.2015 № 439 набрала чинності з четвертого липня 2015 року. Тобто якщо тимчасова непрацездатність наступила до 04.07.2015, середній заробіток потрібно розраховувати за нормами попереднього порядку, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266 (далі — Порядок № 1266), а після 04.07.2015 включно — за оновленими нормами. У зазначеному випадку листок непрацездатності розраховується за нормами, які діяли до 4 липня 2015 року.
У місяці розрахункового періоду (червні) працівник 12 днів був на лікарняному, 5 днів на роботі, а останні 9 днів — у відпустці без збереження заробітної плати, і в цьому ж місяці йому виплатили разову премію. Чи враховувати цю премію пропорційно відпрацьованому часу відповідно до норм Порядку № 1266 у новій редакції?
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Сума разової премії включається в повному розмірі. Із 30 календарних днів червня виключаються з розрахункового періоду лише дні, невідпрацьовані з поважних причин: 12 днів тимчасової непрацездатності та 9 днів відпустки без збереження заробітної плати.
Цього року працівниця була присутня на роботі лише 14 днів, решту днів вона була на лікарняному або на лікарняному по догляду за хворою дитиною. Що робити в такому випадку?
Якщо лікарняні видані за одним діагнозом, термін видачі обмежується 4 місяцями поспіль або 5 місяцями з перервами. Загалом у разі підозри видачі лікарями необгрунтованих листків непрацездатності варто звертатися з офіційним запитом до виконавчої дирекції місцевого відділення ФСС з ТВП, яка проведе перевірку в оперативному порядку.
Молодий спеціаліст через тиждень після прийому на роботу захворів. Як зробити розрахунок допомоги по тимчасовій непрацездатності?
Якщо упродовж 12 місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування застрахована особа має страховий стаж менше 6 місяців, середня заробітна плата для розрахунку виплат по тимчасовій непрацездатності визначається так:
- допомога по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів Фонду та оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця — виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку;
- допомога по вагітності та пологах за рахунок коштів Фонду — виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати та не менше за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку.
Тобто розрахунок потрібно робити виходячи з фактичної заробітної плати, але обмежувати мінімальною заробітною платою, встановленою в місяці настання страхового випадку (з 01.01.2015 вона становить 1 218 грн., з 01.09.2015 — 1 378 грн.).