Коли позитивну курсову різницю перераховують до бюджету

НБУ надано право встановлювати строк, протягом якого куплена резидентом на міжбанківському валютному ринку України інвалюта для виконання зобов’язань перед нерезидентом має бути використана за призначенням, і порядок її продажу в разі недотримання цього строку (ст. 3 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.09.1994 № 185/94-ВР; далі — Закон № 185).

Умови та особливості продажу поверненої нерезидентом інвалюти регулює стаття 5 Закону № 185. А саме: в разі порушення резидентами встановленого строку використання інвалюти уповноважені банки продають цю валюту на міжбанківському валютному ринку України протягом п’яти робочих днів. Позитивну курсову різницю за такою операцією щоквартально спрямовують до Державного бюджету України, а від’ємну — відносять на результати господарської діяльності резидента.

Кошти в інвалюті, куплені та перераховані на користь нерезидента, повернені на адресу резидента через те, що взаємні зобов’язання частково або повністю не виконані, уповноважені банки не пізніше наступного робочого дня після зарахування на розподільчий рахунок продають без доручення клієнта-резидента (п. 7 р. III Положення про порядок та умови торгівлі іноземною валютою, затвердженого постановою Правління НБУ 10.08.2005 № 281).

Тож валюту, куплену резидентом на міжбанківському валютному ринку та не використану за призначенням протягом встановленого строку, уповноважений банк продає на міжбанківському ринку. Відповідно, позитивну курсову різницю за такою операцією щоквартально направляють до Державного бюджету України.

Позитивну курсову різницю резиденти мають перераховувати на код бюджетної класифікації 21081000 «Пеня за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за невиконання зобов’язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства» (лист ДПА від 25.12.2008 № 27090/7/22-5017).

Лист ГУ ДФС у Харківській області від 23.02.2017 № 1524/20-40-14-04-12

Вебінар для бухгалтерів

Статті за темою

Усі статті за темою

Курсові різниці: 10 відповідей на топ-запитань

Відтоді як розпочалася війна, Нацбанк вперше відмовився від фіксованого курсу гривні до долара. Із початку жовтня 2023 року діє гнучкий обмінний курс. Саме час згадати, що таке курсові різниці. Скористайтеся відповідями на запитання про курсові різниці під час воєнного стану
46728

Облік грошових коштів на рахунках в банку

Грошові кошти важливі для будь-якого підприємства, належний їх облік та контроль за їх надходженням та витрачанням є частиною повсякденної роботи бухгалтерії. Сьогодні в консультації про банківські рахунки, міжнародну нумерацію банківського рахунку IBAN, відображення в обліку поточних і депозитних рахунків та облік операцій з ними
65041

Чи існує табу на згортання інформації про курсові різниці

Неабияка волатильність валютних курсів у 2015 році «сприяла» виникненню вражаючих сум курсових різниць у підприємств. Не за горами вже й складання річної фінансової звітності, в якій знайдеться місце й для курсових різниць. З’ясуємо деталі
1377

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді