Суб’єкт господарської діяльності, який здійснює будь-які операції, визначені абзацом другим підпункту 14.1.212 Податкового кодексу України (ПК), є особою, яка реалізує пальне, і, відповідно, платником акцизного податку (пп. 212.1.15 ПК).
Під реалізацією пального розуміють, зокрема, будь-які операції з передачі пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення, поруки, інших господарських s цивільно-правових договорів за плату або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження (абзац другий підпункту 14.1.212 ПК).
Операції з видачі (купівлі-продажу) смарт-карток і талонів на пальне не є операціями з реалізації пального у розумінні абзацу другого підпункту 14.1.212 ПК.
Тому якщо постачальник здійснює лише операції з видачі (купівлі-продажу) смарт-карток і талонів на пальне, за якими пальне отримують в пунктах реалізації, що належать іншим суб’єктам господарювання, постачальник не зобов’язаний реєструватися платником акцизного податку з реалізації пального.
Коли ж постачальник після видачі (продажу) покупцеві смарт-карток та/або талонів на пальне за певний період часу фізично відпускає йому пальне через власні АЗС за отриманими у нього талонами, такий постачальник є особою, яка реалізує пальне. Відповідно він підлягає реєстрації платником акцизного податку з реалізації пального. А надалі має складати акцизні накладні на обсяги реалізації та реєструвати їх в Єдиному реєстрі акцизних накладних (п. 231.1 ПК).
Лист ДФС від 10.02.2017 № 2739/6/99-99-15-03-02-15