Засновником підприємства є іноземна компанія. Статутний фонд сформований у євро. На балансі підприємства числиться в гривні по курсу на дату реєстрації статуту. Засновник здійснював внески в євро частинами, внаслідок чого виникали від’ємні та додатні курсові різниці по заборгованості засновника перед підприємством по внесках у статутний фонд (курсові різниці по неоплаченому капіталу). Чи необхідно ці різниці враховувати у складі доходів та витрат при обчисленні податку на прибуток у 2012, 2013 та 2014 роках? Чи є підстави у підприємства в даному випадку застосовувати підпункт 136.1.10 Податкового кодексу України?
У бухгалтерському обліку операції, виражені в іноземній валюті, підлягають перерахунку у гривневий еквівалент на певну дату за курсом НБУ.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Так, згідно з пунктом 5 П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів», затвердженим наказом Мінфіну від 10.08.2000 № 193, операції в іноземній валюті під час первісного визнання відображаються у валюті звітності шляхом перерахунку суми в іноземній валюті із застосуванням валютного курсу на дату здійснення операції.
Курсові різниці, які виникають внаслідок перерахунку зобов’язань засновників при формуванні статутного капіталу, відображається у складі додаткового капіталу (п. 8 П(С)БО 21).
Згідно з підпунктом 153.1.3 Податкового кодексу України (ПК) визначення курсових різниць від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти здійснюється відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку. При цьому прибуток (позитивне значення курсових різниць) ураховується у складі доходів платника податку, а збиток (від’ємне значення курсових різниць) ураховується у складі витрат платника податку.
Податкові витрати за операціями в іноземній валюті формуються згідно з вимогами підпункту «а» підпункту 138.10.4 ПК та відносяться до інших операційних витрат, які включаються до складу витрат у періоді, в якому вони були здійснені.
Тож у податковому обліку позитивне значення курсових різниць враховується у складі інших доходів платника податку, а від’ємне значення — у складі інших операційних витрат платника податку.