Чи є платниками екоподатку спеціалізовані підприємства, які збирають та тимчасово розміщують на власних полігонах відходи
Запитання
Чи є платником екологічного податку спеціалізоване підприємство, яке здійснює збирання відходів та тимчасово розміщує ці відходи на власних (орендованих) полігонах з їх виключною наступною утилізацією?
Відповідь
Чинний Податковий кодекс України (ПК) передбачає віднесення до платників екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах (далі — екоподаток) суб’єктів господарювання, які здійснюють «розміщення відходів» в розумінні підпункту 14.1.223 ПК, як постійного (остаточного) перебування або захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях або об’єктах, на використання яких отримали дозволи уповноважених органів.
Підставою для визначення суб’єкта господарювання платником екоподатку є здійснення таким суб’єктом розміщення відходів власного виробництва або відходів, отриманих в рамках виконання договорів про розміщення відходів (пп. 240.1.3 ПК)
Не є платниками екоподатку суб’єкти господарювання, які розміщують на власних територіях (об’єктах) виключно відходи як вторинну сировину (п. 240.5 ПК), що утилізується.
«Утилізація відходів», в розумінні Закону України «Про відходи» від 05.03.1998 № 187/98-ВР, полягає у використанні відходів як вторинної сировини.
Генератори: як вибирати та безпечно експлуатувати
Термін «утилізація відходів», в розумінні Закону України «Про управління відходами» від 20.06.2022 № 2320-IX (далі — Закон № 2320), поглинається терміном «відновлення відходів», оскільки сукупність операцій, які застосовуються до відходів в процесі відновлення, передбачає й їх використання в якості палива або іншого виробництва енергії (додаток 1 до Закону № 2320).
Отже на спеціалізоване підприємство, яке здійснює збирання відходів та тимчасове розміщення їх на власних (орендованих) полігонах із виключною наступною утилізацією (відновленням), поширюється дія пункту 240.5 ПК за умови, що процес утилізації передбачає механізм використання відходів як вторинної сировини.
Разом з тим, за таким спеціалізованим підприємством зберігають обов’язок платника екоподатку за відходи, що утворюються в результаті утилізації зібраних ним відходів, як матеріальних, так і енергетичних ресурсів, шляхом захоронення і не передбачає подальшого оброблення (пп. 13 п. 1 ст. 1 Закону № 2320).