ГУ ДФС у Тернопільській області повідомило, що ДФС з метою належного адміністрування податку на прибуток та у зв’язку з надходженням запитів надала роз’яснення щодо податкового обліку курсових різниць від перерахунку сформованих страхових резервів за активами в інвалюті.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Так, позиція НБУ полягає у неможливості здійснення переоцінки вибірково, лише частини балансової вартості фінансового активу (без урахування резерву), оскільки це призведе до недотримання принципу обачності. Так, при зниженні офіційного курсу гривні до іноземних валют переоцінка лише частини балансової вартості знецінених фінансових активів (без урахування резервів) призведе до невиправданого збільшення їх вартості та визнання доходів у вигляді курсових різниць від частини вартості активу, яка вже визнана знеціненою. З огляду на зазначене у цьому випадку необхідно визнавати додаткові витрати у вигляді збитку від знецінення фінансового активу.
Бухгалтерський облік та фінансова звітність банків ґрунтуються на вимогах міжнародних стандартів фінансової звітності, відповідно до яких монетарні статті в іноземній валюті переоцінюються на кожну звітну дату, у тому числі у складі балансової вартості фінансових активів, переоцінюється сума резерву, що визначає збиток від зменшення корисності. Розрахункові величини, що використовуються з метою оподаткування та визначаються на підставі норм податкового законодавства, не впливають на бухгалтерський облік та фінансову звітність банків, у тому числі на суму прибутку або збитку від переоцінки монетарних статей в іноземній валюті.
Тобто у фінансовій звітності визнаються курсові різниці від переоцінки резерву (зменшення корисності активу) як складової балансової вартості монетарного фінансового активу в іноземній валюті.