Якими документами підтвердити вчинення усного правочину, аби повернути неякісний товар

Постанова ВСУ від 10.10.2018 у справі № 362/2159/15-ц

За відсутності письмового договору роздрібної купівлі-продажу товарів вирішальну силу має розрахунковий документ (квитанція, товарний або касовий чек, квиток, талон або інший документ), який буде єдиним і належним доказом у судовому процесі з недобросовісним продавцем.

Так постановив Верховний Суд України (ВСУ), коли досліджував питання належності доказів під час судового оскарження угоди про придбання товарів неналежної якості за договором роздрібної купівлі-продажу. ВСУ не визнав належним підтвердним документом «витратну накладну» і не відповів, чи належить такий документ до категорії «інших документів», що підтверджують вчинення усного договору купівлі-продажу.

Договір купівлі-продажу ЗРАЗОК

Свою позицію суд обгрунтовував тим, що за договором роздрібної купівлі-продажу продавець, який провадить підприємницьку діяльність із продажу товару, зобов’язаний передати покупцеві товар, що зазвичай призначений для особистого, домашнього або іншого використання, не пов’язаного з підприємницькою діяльністю, а покупець зобов’язується прийняти товар і оплатити його (ч. 1 і 3 ст. 698 Цивільного кодексу України; ЦК). До відносин за договором роздрібної купівлі-продажу за участю покупця — фізичної особи, не врегульованих ЦК, застосовують законодавство про захист прав споживачів.

Договір — усний чи письмовий правочин між споживачем і продавцем (виконавцем) про якість, терміни, ціну та інші умови, за яких реалізують продукцію. Щоб підтвердити вчинення усного правочину, оформляють квитанцію, товарний або касовий чек, квиток, талон або інші документи (далі — розрахунковий документ) (п. 7 ст. 1 Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 № 1023-XII; далі — Закон № 1023).

Під час продажу товару продавець зобов’язаний видати споживачеві розрахунковий документ встановленої форми, що засвідчує факт купівлі, з позначкою про дату продажу (абз. 2 ч. 11 ст. 8 Закону № 1023).

Доводити належну якість проданого товару, належно оформляти претензії покупця щодо недоліків цього товару, перевіряти за потреби якість товару та забезпечувати право споживача взяти участь у такій перевірці закон зобов’язує продавця (ст. 1209 ЦК, ст. 8 Закону № 1023).

Однак згідно з частиною першою статті 81 Цивільного процесуального кодексу України кожна сторона мусить довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.

Позивач просив розірвати укладений між ним і двома відповідачами (ФОПами) договір купівлі-продажу меблів, стягнути з відповідачів сплачені за товар кошти, неустойку за необмін товару та відшкодування моральної шкоди. Позов мотивував тим, що після монтування і встановлення меблів він виявив суттєві дефекти, що унеможливлювали експлуатацію. У зв’язку з цим позивач звернувся до відповідачів із вимогою замінити товар на інший, належної якості. Деякі деталі меблів замінили, однак вони також мали дефекти, тому користуватися придбаним товаром було неможливо. Але відповідачі відмовилися повернути кошти за товар і не пояснили причин.

Суд встановив, що витратна накладна, хоч і з печаткою відповідачів, не містить даних, які підтверджують наявність будь-яких зобов’язальних правовідносин між позивачем (покупцем) та відповідачами. Отже, позивач не довів наявності будь-яких зобов’язальних правовідносин між ним і «продавцем». Тому суд відмовив у задоволенні позову.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Агентський договір: зразок

Агент — це посередник, який шукає клієнта для замовника. Укладений з агентом договір визначає його права, обов’язки, правила оплати його послуг. Як скласти агентський договір, що у ньому слід передбачити, чи треба довіреність, документація агентської діяльності, зразок агентського договору — все це знайдете в огляді
25245

Як оподаткувати роздачу подарункових сертифікатів працівникам компанії

Продати можна не лише товари, а й право на їх придбання. Носієм такого права є власник подарункового сертифіката. В огляді — корисні підказки для бухгалтера про оподаткування подарункових сертифікатів
15251

Робота РРО під час воєнного стану

Розрахункові операції потребують застосування РРО. Воєнний час — не виняток. Однак наразі платежі через касові апарати мають певні особливості. Розглянемо їх.
41343

Собівартість продукції підприємства: правила розрахунку

Собівартість — це один з ключових економічних показників будь-якого підприємства. У процесі її розрахунку можуть брати участь не тільки бухгалтер, але й економіст. Якими правилами слід керуватися при розрахунку собівартості продукції, якою вона буває та як її правильно показати в обліку формування собівартості, методи й способи калькулювання, документальне оформлення калькулювання — питання даного огляду
104846

Реєстрація РРО: алгоритм, необхідні документи

Розрахунки за продані товари/послуги готівкою та з використанням платіжних карток суб’єкти господарювання мусять проводити, використовуючи зареєстровані РРО. Розберемо правила реєстрації РРО
40666

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді