Бізнес закликає ВРУ доопрацювати новий мобілізаційний законопроєкт

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

30.01.2024 у ВРУ повторно внесли Урядовий проєкт Закону № 10449 щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку. Європейська Бізнес Асоціація проаналізувала його норми і чимало з них викликають запитання

Бізнес закликає ВРУ доопрацювати новий мобілізаційний законопроєкт

Працівник повернувся до роботи після військової служби: відпустки, лікарняні, пільги

Новий законопроєкт, фактично, є копією законопроєкту від 25.12.2023 № 10378 щодо якого бізнес уже висловлював своє занепокоєння, зокрема тому, що він містив ознаки порушення Конституції України та міг мати негативні наслідки для економіки.

Бізнес переконаний, наразі ключовим завданням має бути створення дійсно працюючих норм, збалансованих, які можна виконати та які не будуть паралізувати економіку. Власне, тому, на переконання Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА) новий законопроєкт і не можна приймати.

Зокрема, великим питанням та пересторогою є опція вручення дистанційно повісток, накладення обмежень у судовому порядку. Судова система і так є вкрай перезавантаженою і якщо додати в суди розгляд і цих справ, то питання швидкості прийняття судових рішень можуть стати ще більш серйозними. ЄБА підготувала ряд пропозицій та коментарів до законопроєкту.

Окремо ЄБА звернула увагу на ситуацію, яка набула серйозних обертів біля кордонів. Так, правоохоронні орган та територіальні центри комплектування та соціальної підтримки почали розгортати мобільні пости перед пунктами пропуску через держкордон України. Співробітники здійснюють перевірки документів у водіїв вантажних транспортних засобів, які здійснюють перевезення через держкордон, а також видачу повісток з наказом з’явитися до ТЦК та СП для уточнення облікових даних. Це призводять до утворення додаткових черг на кордоні, паніки серед працівників компанії, які уповноважені на здійснення відповідних перевезень.

Адже навіть якщо водій є заброньованим зараз, перед перебронюванням працівник може бути кілька днів\тижнів не на броні. Відповідно, має з’явитись до ТЦК для оновлення інформації. З досвіду про який говорить бізнес, часто таких працівників мобілізують не дочекавшись рішення про продовження броні.

Тож така ситуація на кордонах призводить до того, що, з одного боку, ускладнилась логістика, з іншого боку, у працівників виникає чимало запитань та, часом, панічні настрої.

Ефект, який можна цим досягти — втрата довіри від міжнародних замовників, розірвання контрактів, втрата замовлень, звільнення працівників, зупинка виробничої діяльності компаній в цілому, а також зменшення надходжень до держбюджету в частині сплати податків та митних платежів.

І ще одним питанням в продовження попереднього є питання бронювання працівників для продовження роботи бізнесу. Так, за інформацією компаній-членів ЄБА, наразі забронювати критично важливих фахівців чи експертів в компанії особливо складно.

Тож важливо додатково передбачити бронювання працівників, які не належать до критично важливих підприємств, але в той же час активно працюють та сплачують податки до бюджету. Не так давно представниками Уряду озвучувалась ідея про автоматичне бронювання та мала на меті запровадження автоматичного бронювання працівників на місяць (з щомісячним продовженням) враховуючи певні критерії, наприклад:

  • певний мінімальний обсяг зарплати, яку повинна отримувати особа;
  • сплата певної суми ПДФО щомісячно;
  • або інші критерії.

Така додаткова опція до вже передбачених інструментів бронювання критичних співробітників дозволить розширити категорію заброньованого працездатного населення. Це матиме позитивний економічний ефект та створить додаткові надходження до бюджету на військові потреби країни.

Тож ЄБА звертається до голів усіх профільних Комітетів ВРУ, Міністра економіки України із закликом врахувати коментарі та перестороги бізнесу в контексті мобілізаційного законодавства. Зокрема, не приймати законопроєкт від 30.01.2024 № 10449 у чинній редакції без відповідних доопрацювань. Крім того, продумати можливість додаткового інструменту бронювання працівників та звернути увагу на ситуацію, що склалась перед пунктами пропуску через держкордон України.

За інформацією Європейської Бізнес Асоціації


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Малоцінні необоротні матеріальні активи: відображаємо в обліку

Малоцінні, але необхідні, особливо в офісі. Хто відмовиться в спеку від кондиціонера чи в холод від обігрівача? Принтери, сканери, ксерокси, меблі, кондиціонери — більшість офісного обладнання належить до малоцінних необоротних матеріальних активів. Сьогодні про основні нюанси обліку малоцінних необоротних матеріальних активів
274809

Малоцінні швидкозношувані предмети (МШП)

Малоцінний в обліку не означає не потрібний у господарстві. Без цих дрібниць взагалі може зупинитися виробничий процес, оскільки без спецодягу та інструментів робітники не будуть працювати. Такі об’єкти, як правило, відображаються в обліку як малоцінні швидкозношувані предмети (МШП). У консультації — про визначення, облік та списання МШП
310627

Нарахування авансу зарплати

Заробітну плату за першу половину місяця називають «авансом». Як його розрахувати, показати в обліку та оподаткувати — розкажемо у статті
138132

Відклик з відпустки

Ситуації бувають різні: виробнича необхідність, непередбачувана відсутність колеги або нагальна потреба у фахівцеві. У таких випадках у роботодавця виникає потреба ініціювати відклик працівника з відпустки. Але як це зробити правильно, щоб не порушити трудові права працівника й не отримати штраф? У цій статті розберемося, коли відклик дозволений, які умови обов’язкові, та як усе оформити документально
80375

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді