Одне з поширених порушень трудового законодавства — відстрочення оформлення трудових відносин або неналежне їх оформлення. При прийнятті на роботу найчастіше трапляється, що роботодавець пропонує пройти випробувальний термін без оформлення трудових відносин. Причому працівнику пропонують попрацювати безкоштовно чи за плату, значно меншу, ніж для інших працівників.
Інше типове порушення стосується терміну випробування. Законодавство встановлює, що строк випробування не може перевищувати трьох місяців, а в окремих випадках, — шести місяців, якщо інше не встановлено законодавством (ст. 27 Кодексу законів про працю).
Ідеальні зразки розрахункових документів
Роботодавець пропонує пройти стажування.
Потрібно розрізняти такі поняття, як випробувальний термін і стажування, оскільки стажування проводиться до початку прийому на роботу, а випробування — у процесі роботи. Трудове законодавство визначає стажування як навчання на виробництві. Стажування може бути запропоновано лише особам, які претендують на зайняття певної посади й потребують практичного досвіду, закріплення теоретичних знань на практиці.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Роботодавець пропонує працювати без оформлення трудових відносин.
Це грубе порушення трудового законодавства. Особа, яка погоджується на таку «працю», має усвідомлювати, що вона не має жодних трудових прав і гарантій, а в разі спору з роботодавцем не зможе захистити своїх прав, оскільки не зможе надати доказів трудових правовідносин.
Поширеними є випадки, коли роботодавець бере працівника на роботу з застереженням про те, на які трудові права та гарантії, передбачені законодавством, можна не розраховувати.
Роботодавець також може пропонувати роботу за цивільно-правовим договором підряду на виконання робіт (надання послуг), який породжує не трудові, а цивільно-правові відносини. Ці відносини є правомірними, але, користуючись необізнаністю працівників, деякі роботодавці вводять їх в оману, підміняючи трудовий договір цивільно-правовою угодою.
При укладенні цивільно-правових договорів громадянина не включають до колективу підприємства, установи чи організації, процесу його праці не регламентовано, підрядник розподіляє час роботи й відпочинку на власний розсуд, а відносини сторін договору стосуються в основному результатів праці з визначенням предмета й ціни договору, строку його дії, якості й кількості продукції, послуг. Працівник (виконавець) не має гарантій, передбачених трудовим законодавством (стажу, право на відпустки, гарантій при втраті працездатності тощо).