Засвідчувати форс-мажорні обставини можуть Торгово-промислова палата і її регіональні представництва. Засвідчувати форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) на підставі загальних ситуацій та/або запроваджених/чинних режимів не передбачено. Для засвідчення обставин непереборної сили, які можуть виникнути в конкретному випадку, необхідна низка передумов.
Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об’єктивно унеможливлюють виконання зобов’язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов’язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме:
- загроза війни, збройний конфлікт або серйозна загроза такого конфлікту, включаючи, але не обмежуючись, ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго,
- дії іноземного ворога;
- загальна військова мобілізація;
- військові дії;
- оголошена та неоголошена війна;
- дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення;
- запровадження комендантської години, експропріація;
- примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція;
- громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія;
- стихійні лиха тощо.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Підставою для засвідчення форс-мажору є наявність однієї чи більше обставин, зазначених вище, а також визначених сторонами за договором, які унеможливили його виконання у передбачений строк.
Надані заявником документи для засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) мають свідчити про:
- надзвичайність таких обставин;
- непередбачуваність обставин;
- невідворотність;
- причинно-наслідковий зв’язок між обставиною/подією і неможливістю заявника виконати свої конкретні зобов’язання.
Форс-мажорні обставини засвідчують за зверненням суб’єктів господарської діяльності та/або фізосіб за кожним окремим договором, окремим податковим та/чи іншим зобов’язанням/обов’язком, ст рок виконання яких (якого) настав згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання яких (якого) стало неможливим через наявність таких обставин.
Заяву про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) за встановленою формою (відповідно Додатки №№ 1, 2, 3, 4 до Регламенту) подають за підписом керівника підприємства, організації та з відбитком печатки підприємства, або за його дорученням — довірена особа. Фізична особа подає заяву за своїм підписом особисто або за її дорученням — довірена особа. До кожної заяви додають окремий комплект документів.
У заяві, зокрема, зазначають, які саме зобов’язання за договором, контрактом, угодою та/або законом, нормативним актом не можна виконати у встановлений строк унаслідок настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили); конкретні форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), на які посилається заявник, із посиланням і наданням доказів таких обставин; початок їх виникнення і строк дії та інші належні відомості.
Скачати Алгоритм заповнення декларації з ПДВ
Не вважають форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) у будь-якому випадку: фінансову та економічну кризу, дефолт, зростання офіційного та комерційного курсів іноземної валюти до національної валюти, недодержання/порушення своїх обов’язків контрагентом боржника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов’язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів тощо.