Валютне регулювання та валютний контроль
НБУ оприлюднив ще один проект нормативно-правового акту, розроблений на виконання норм Закону України «Про валюту і валютні операції». Розроблений проект Положення про порядок здійснення уповноваженими установами аналізу та перевірки документів (інформації) про валютні операції є одним з ключових в переході від системи тотального валютного контролю за кожною операцією до валютного нагляду, побудованого за принципом «більше ризиків — більше уваги, менше ризиків — менше уваги».
Документ визначає ознаки валютних операцій, які вказують на необхідність проведення банками/небанківськими фінансовими установами/операторами поштового зв’язку додаткового аналізу транзакцій. Це, зокрема, неспівпадіння обсягів операцій з обсягами звичайної ділової активності, невідповідність суті операції змісту діяльності клієнта, значна розбіжність у заявлених цінах товарів і їх справедливій вартості, використання в розрахунках компаній-оболонок тощо.
За відсутності окреслених індикаторів уповноважені агенти зможуть здійснювати нагляд на свій розсуд, використовуючи власні індикатори. Окрім того, з веденням в дію Закону «Про валюту та валютні операції» з 07.02.2019 з-під валютного нагляду будуть виведені дрібні платежі за кордон на суми до 150 тис. грн. Тож значна частина клієнтських операцій буде звільнена від додаткових перевірок і вимог щодо надання документів.
Водночас зазначений проект Положення Національний банк скасовує низку процедурних вимог до уповноважених агентів. Зокрема, пропонується скасувати двоетапний аналіз клієнтських операцій з залучення кредитів від нерезидентів (пропонується перевірка лише на етапі повернення кредиту), а також вимогу щодо складання банками обов’язкового письмового висновку про результати аналізу клієнтської операції.