У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати ЄСВ до платника застосовують фінансові санкції та нараховують пеню, передбачені статтею 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI, розрахунок яких здійснюють на підставі даних карток особових рахунків платників.
У випадку помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій не на належний рахунок 3556 та виникнення недоїмки, кошти повертають (пп. 2 п. 5 Порядку зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженого наказом Мінфіну від 23.07.2021 № 417; далі — Порядок № 417.
Для повернення сум ЄСВ та/або сум застосованих фінансових санкцій, помилково сплачених не на належний рахунок 3556, платник подає до контролюючого органу за місцем обліку заяву про повернення помилково сплачених коштів з рахунків 3556 (далі — Заява). Її форма наведена у додатку 1 до Порядку № 417. Також необхідно додати копію розрахункового документа (квитанції, платіжного доручення тощо), що підтверджує сплату коштів на рахунок 3556 (п. 6 Порядку № 417).
Контролюючий орган у строк не більше ніж десять робочих днів з дати надходження Заяви перевіряє надану платником інформацію та формує висновок про повернення коштів з рахунків 3556. Розрахунковий документ на перерахування коштів на відповідний рахунок 3556 орган ДПС формує на підставі такого висновку у строк не пізніше ніж три робочих дні з дня його отримання (пп. 9, 13 Порядку № 417).
Підстави для притягнення платника до відповідальності за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску відсутні, якщо платник підтвердить помилкову сплату сум ЄСВ не на належний рахунок 3556 за дотримання граничних строків сплати ЄСВ та виконає дії, передбачені п. 6 Порядку № 417.
Тобто, подасть Заяву разом з копією розрахункового документа (квитанції, платіжного доручення тощо), що підтверджує сплату коштів на рахунок 3556, із обов’язковим зазначенням напряму перерахування таких коштів («Сплата коштів у рахунок погашення податкового боргу/заборгованості з єдиного внеску/грошових зобов’язань»).