ФОП, що не отримує доходу не зобов’язаний сплачувати ЄСВ. Нараховувати недоїмку із ЄСВ податківці можуть лише після проведення відповідної перевірки. Таке рішення на користь платника прийняв суд першої інстанції, визнавши протиправною податкову вимогу про сплату ЄСВ.
У розглядуваній справі фізособа звернулася до суду із позовною заявою про визнання протиправною та скасування податкової вимоги щодо сплати боргу з ЄСВ. Свої вимоги позивач мотивував тим, що він був зареєстрований як ФОП з 1997 року та перебував на спрощеній системі оподаткування. Проте з того часу він не здійснював підприємницьку діяльність, оскільки подав заяву до територіального підрозділу контролюючого органу про її припинення.
З того часу позивач не подавав жодної звітності і постійно працював найманим працівником. На думку позивача, орган ДФС діяв протиправно, коли формував та надсилавав вимогу без проведенння перевірки.
Суд аргументував своє рішення тим, що Закон про ЄСВ не містить застереження для ФОП, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, стосовно сплати внеску незалежно від отримання доходу.
Внесок нараховують винятково на визначену самостійно суму доходу і обмежений мінімумом та максимумом.
Отже, у фізособи-підприємця, яка обрала спрощену систему оподаткування та не отримує дохід (не здійснює підприємницьку діяльність), з позиції суду, немає обов’язку сплачувати внесок у мінімальному розмірі.
Натомість контролюючий орган має право нарахувати внесок і приймати вимогу про його сплату на підставі:
- акта перевірки;
- звітності, що подають платники до органів ДФС;
- бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) нараховують внесок.
У цій ситуації податковий орган не проводив перевірку стосовно позивача та не витребовував документи щодо діяльності ФОП. Тому формування та надіслання вимоги є протиправним. Відомості ж з інтегрованої картки платника внеску та з Реєстру не входять до переліку документів, що підтверджують суми виплат (доходу).
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.05.2019 № 340/453/19