Коли відмова ДФС у реєстрації ПН — протиправна

Реєстрація податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) є обов’язком постачальника товарів чи послуг.

Цьому обов’язку кореспондує обов’язок ДФС прийняти та зареєструвати надану платником податку-продавцем податкову накладну в ЄРПН.

Відмовити у прийнятті для реєстрації наданих платником податку податкових накладних ДФС може лише в разі, якщо надіслані податкові накладні сформували з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 Податкового кодексу України. У такому разі протягом операційного дня продавцю надсилають квитанцію в електронному вигляді в текстовому форматі про неприйняття ПН в електронному вигляді із зазначенням причин такого неприйняття.

Сама квитанція про прийняття або неприйняття податкової накладної не є рішенням суб’єкта владних повноважень. Вона є лише технічним способом інформування платника податків щодо реєстрації або нереєстрації податкової накладної в ЄРПН.

На цьому наголосив Верховний Суд, розглядаючи спір щодо правомірності поведінки суб’єкта владних повноважень щодо неприйняття податкової накладної для реєстрації.

Зокрема, ДФС не прийняла подані платником ПДВ податкові накладні через відсутність договору про визнання електронних документів. Останній ДФС сама розірвала в односторонньому порядку.

Верховний Суд не погодився з доводом касаційної скарги, що оскільки на момент надіслання договір був розірваний, відсутні підстави для визнання дій щодо неприйняття звітності протиправними. Адже визнання протиправними дії щодо розірвання договору не поновлює договір з моменту набрання сили судовим рішенням, а визначає договір як такий, що не розривали.

Тому Верховний Суд підтримав позицію судів попередніх інстанцій щодо протиправності неприйняття податкової накладної для реєстрації. За рішеннями судів податкову накладну потрібно вважати прийнятою та зареєстрованою протягом операційного дня, коли її було надіслано платником податку (із зазначенням дати).

Постанова ВС від 11.06.2019 у справі № 826/15949/15


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Строки і порядок реєстрації податкових накладних

Реєстрація податкових накладних обов'язкова, адже без неї вони фактично недійсні. А ще ― загрожує штрафом несвоєчасна реєстрація податкових накладних. Однак в умовах воєнного стану правила дещо змінилися. В огляді експерт розбирає строки реєстрації податкових накладних, порядок реєстрації податкових накладних та граничний термін реєстрації податкових накладних
235336

Штраф за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної

ПДВ, безумовно, є найбільш штрафонебезпечним податком, що вимагає складного обліку та адміністрування. У цьому огляді ми розглянемо можливі штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних або коригування розрахунків
59710

Розрахунок коригування до податкової накладної: оновлена форма

У консультації про розрахунок коригування до податкової накладної та причини коригувань, які податкова визначила для його складання. Наведемо умовні коди в розрахунку коригування, їхнє призначення та приклади складання розрахунків коригування з різними кодами («101», «102», «103», «104» і «301»)
559213

Податкова накладна 2024/2025: нова форма

Обов’язок платників ПДВ вчасно реєструвати податкові накладні під час воєнного стану й надалі діє. Із новою формою податкової накладної, яка діє з 1 жовтня 2024 року, та особливостями її складання допоможе ознайомитися роз’яснення експерта. У консультації знайдете зразки податкової накладної, які можете скачати
343712

Розблокування податкових накладних

Якщо трапилося так, що вашу податкову накладну заблокували, варто докласти зусиль для її розблокування. У цьому допоможуть алгоритм розблокування податкових накладних у 2024 році та зразки, що будуть необхідні вам у процесі розблокування податкових накладних
149170

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді