Реєстрація податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) є обов’язком постачальника товарів чи послуг.
Цьому обов’язку кореспондує обов’язок ДФС прийняти та зареєструвати надану платником податку-продавцем податкову накладну в ЄРПН.
Відмовити у прийнятті для реєстрації наданих платником податку податкових накладних ДФС може лише в разі, якщо надіслані податкові накладні сформували з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 Податкового кодексу України. У такому разі протягом операційного дня продавцю надсилають квитанцію в електронному вигляді в текстовому форматі про неприйняття ПН в електронному вигляді із зазначенням причин такого неприйняття.
Сама квитанція про прийняття або неприйняття податкової накладної не є рішенням суб’єкта владних повноважень. Вона є лише технічним способом інформування платника податків щодо реєстрації або нереєстрації податкової накладної в ЄРПН.
На цьому наголосив Верховний Суд, розглядаючи спір щодо правомірності поведінки суб’єкта владних повноважень щодо неприйняття податкової накладної для реєстрації.
Зокрема, ДФС не прийняла подані платником ПДВ податкові накладні через відсутність договору про визнання електронних документів. Останній ДФС сама розірвала в односторонньому порядку.
Верховний Суд не погодився з доводом касаційної скарги, що оскільки на момент надіслання договір був розірваний, відсутні підстави для визнання дій щодо неприйняття звітності протиправними. Адже визнання протиправними дії щодо розірвання договору не поновлює договір з моменту набрання сили судовим рішенням, а визначає договір як такий, що не розривали.
Тому Верховний Суд підтримав позицію судів попередніх інстанцій щодо протиправності неприйняття податкової накладної для реєстрації. За рішеннями судів податкову накладну потрібно вважати прийнятою та зареєстрованою протягом операційного дня, коли її було надіслано платником податку (із зазначенням дати).
Постанова ВС від 11.06.2019 у справі № 826/15949/15
► які документи врятують від блокування ► як заповнити таблицю даних ► як оскаржити рішення комісії ► як написати скаргу