Верховний Суд погодився з висновком суду апеляційної інстанції, що суму пені, яку простив (анулював) кредитор, не відносять до додаткового блага платника податків у розумінні підпункту «д» підпункту 164.2.17 Податкового кодексу України (ПК). А тому її не включають до загального оподатковуваного доходу як бази оподаткування ПДФО.
Кредитна карта в подарунок: що з ПДФО
Адже до бази оподаткування ПДФО відносять дохід, отриманий платником податку як додаткове благо у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням (пп. «д» пп.164.2.17 Податкового кодексу України). Але платник податку фактично не отримав таку пеню, що обумовлює протиправність податкового повідомлення-рішення про збільшення суми грошового зобов’язання зі сплати ПДФО.
У розглядуваній справі, банк анулював заборгованість позичальника (позивач) за пенею, що виникла у зв’язку з неналежним виконанням кредитного договору.
Ці обставини і стали підставою для винесення податковим органом (відповідач) податкового повідомлення-рішення. Податківці цим рішенням збільшили суму грошового зобов’язання з ПДФО внаслідок недекларування суми доходів у вигляді додаткового блага. Позивач просив визнати це ППР протиправним та скасувати його.
Суди стали на бік позивача.
Постанова ВС від 12.02.2019 у справі № 821/774/16
Грошовий дарунок як додаткове благо
