ФСС затримав виплату лікарняних: чи мають їх індексувати

UA RU

Матеріальне забезпечення, не одержане з вини органу, що призначає матеріальне забезпечення, виплачують застрахованій особі за минулий час з дотриманням вимог законодавства про індексацію грошових доходів населення. Це вимога статті 32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV.

Проте у Міністерстві нічого не сказали про те, що Фонд соцстраху (далі — Фонд) є органом, який призначає матзабезпечення. Виходить норма щодо індексації неодержаної суми матзабезпечення не стосується фінансування Фондом соцстраху.

Мінсоцполітики пояснює: рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймає комісія (уповноважений) із соціального страхування, що створена (обирана) на підприємстві. Логічне продовження — роботодавець приймає рішення про виплату лікарняних, то і повинен індексувати дані виплати.

Але давайте заглянемо до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII. В статті 2 даного Закону вказано: допомога у зв'язку з вагітністю і пологами індексації не підлягають.

А в постанові КМУ «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17.07.2003 № 1078 визначено, що виплати, які обчислюють із середньої заробітної плати індексації не підлягають. Лікарняні як раз і розраховують із середньої зарплати.

Відтак норма щодо індексації не працює тому, що Фонд не призначає матзабезпечення, а лише фінансує. Виходить ніхто не нарахує індексацію, якщо Фонд не вчасно профінансував виплату лікарняних та декретних.

Лист Мінсоцполітики від 12.06.2019 № 313/0/247-19

Колеги! Запрошуємо взяти участь у безплатному вебінарі для бухгалтерів. Не пропустіть!
Центральна частина статичний блок 1

Статті за темою

Усі статті за темою

Електронні лікарняні 2024

Україна, попри бойові дії та введений воєнний стан, з 01.01.2023 успішно перейшла на систему електронних лікарняних. Хоча паперові лікарняні листки все ще видаватимуться у виняткових випадках, у цій статті ми розкажемо про переваги та функціонування електронної системи лікарняних. Дізнайтеся, як працює процес видачі електронних лікарняних, як їх оплачувати, що робити з паперовими листками непрацездатності, а також як вирішити поточні проблеми, пов'язані з новою системою. Отримайте вичерпну інформацію про те, як взаємодіяти з електронними лікарняними та забезпечити права та інтереси як роботодавців, так і працівників
231750

Розрахунок відпускних: як провести

Розбираємо, як правильно провести розрахунок відпускних у 2024 році. Як розрахувати середню зарплату з урахуванням премій, як на розрахунок відпускних впливає воєнний стан. Теорія закріплена прикладами розрахунку відпускних у різних ситуаціях
1082540

Лікарняні: нарахування і оплата

Як нараховувати лікарняні, що треба знати про електронний листок непрацездатності, що означає його статус, коли застосовувати під час воєнного стану паперовий листок непрацездатності – відповіді у консультації
367958

Декретна відпустка 2024

Декретна відпустка – право кожної жінки, яка працює. Які документи необхідні, щоб оформити таку відпустку? Чи має право жінка на відпустку перед декретом? Чи можлива декретна відпустка 2024 для чоловіків? Відповіді на ці та інші запитання знайдете у статті
322412

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді