Оптимізуємо індексацію без штрафів
Індексація доходів населення є складовою заробітної плати, тому її невиплата є порушенням законодавства про працю.
Оплату праці, у т. ч. працюючим пенсіонерам, індексують у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (п. 4 Порядку проведення індексації КМУ від 17.07.2003 № 1078).
Індексацію грошових доходів населення проводять у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установили в розмірі 103% (ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-ХІІ).
Юрособи та ФОП, які використовують найману працю, згідно зі статтею 265 КЗпП, несуть фінансову відповідальність у розмірі: 10 мінімальних заробітних плат (на сьогодні — 41730 грн) за недотримання мінімальних гарантій в оплаті праці за кожного працівника, стосовного якого допустили порушення.
Фінсанкції до роботодавця за ненарахування індексації застосовують органи Держпраці.
Крім того передбачена адмінвідповідальність за статтею 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Органи Держпраці складають протоколи про таке правопорушення. Такі справи розглядає виключно суд.
Адмінштраф за таке порушення законодавства становить:
- від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі — НМДГ) — від 510 до 1700 грн;
- від 100 до 300 НМДГ — від 1700 до 5100 грн — за скоєні особою повторно протягом року порушення після притягнення до адмінвідповідальності або стосовно неповнолітнього працівника, вагітної жінки, одинокого батька, матері або особи, яка їх замінює, що виховують дитину до 14 років або дитину з інвалідністю.
Штрафи накладають на посадових осіб підприємства (як правило, на директора, головного бухгалтера) або на роботодавця-підприємця.